V krásnou říjnovou neděli jsme u nás v Boršicích přivítali hráče a hráčky Uherského Brodu ke druhému kolu ZKS-západ. Ti bohužel dorazili jen v sedmi, takže si Staňa Volčík vytahl černého petra a nezahrál si. Další škoda byla, že soupeři dorazili v dost odevzdané náladě, což se určitě promítlo i v jejich výkonech. Přišlo nám, že nehráli jako tým, ale jako skupina jednotlivců ... no nic nechám kritizování soupeře :-D 

Šlágrem zápasu byla bezesporu partie Erika Pfeffera, který doslova rozebral soupeře na prvočinitele - viz níže, nenašli jsme lepší tahy než hrál Erik. Vypadá to, že po dlouhé serii bez výhry si Erik zpravil sebevědomí což může být pro soupeře obrovský problém ;). Pan Skalka narazil na o 2třídy slabšího soupeře a bez problémů ho přejel, pominu rychlou remiz pana Šebely. Nezklamal pan Šaňák, který opět nabídl remiz - soupeř ale nepřijal a z aktivní pozice se dostal do zdechlé koncovky. No konečný výsledek 7:1 je možná krutý, ale přiznejme si - soupeř na víc neměl.

SK Boršice B TJ Spartak Uherský Brod
Havránek Michal (ZV) 2080 1 - 0 1839 Mikulčík Josef (Z)
Pfeffer Erik (ZV) 1883 1 - 0 1968 Krajsa Ivan (Z)
Frýbort Pavel (Z) 1861 ½ - ½ 1867 Zpěváková Kateřina st. (Z)
Šaňák František (Z) 1827 1 - 0 1795 Urubčík Miroslav (Z)
Šebela Ladislav (Z) 1839 ½ - ½ 1666 Kratochvílová Magdalena
Skalka Josef (Z) 1773 1 - 0 1512 Nevařil Jiří
Ludvíček Josef 1822 1 - 0 1479 Zpěváková Kateřina ml.
Volčík Stanislav st. 1733 1 - 0    
  7 : 1

 S dovolením začnu kompletní partií Erika Pfeffera.

20161023 093734

Ivan Krajsa - Erik Pfeffer

1. e4 c5, 2. Jf3 Jc6, 3. d4 cxd4, 4. Jxd4 g6. Hraje se jedna z mnoha variant Sicilské obrany - ale nedokážu přijít na to která :-D a jsem líný to hledat (snad někdo vědět bude). Co vím, tak dračí to není - tam patří Jf6 matně si vybavuju nějakou Simaginovu variantu (protože sem to zmastil a dostal strašlivě vynadáno od pana Hory), ale ta má za bílého jiné pokračování, možná tohle bude jedna z možností jak to hrát.


5. Jxc6 bxc6. Měnit koňa v centru mně nepřijde úplně nejlepší, navíc bílý prakticky pomáhá černému obsadit centrum. I když vidina několika tahů co se hrály je lákavá, tady musím dát zapravdu Erikovi, že král na f7 je v bezpečí.


6. Dd4 Jf6 7. e5 Jg8. Prej se to tak hraje ... komentáře ponechám na lidech co tomu rozumí a toto zahájení studují. 8. e6 Jf6 9.exf7 Kxf7 je pravda že bez královského koně nemá bílý černého krále jak ohrozit a po d5 a e5 si černý píská .. 10. Sd3 Sg7 11. 0-0 Vf7 věž patří na volný sloupec (nebo aspoň polootevřený) jak uvidíme za chvilku tohle je velká pravda !! 12. Dh4 ?! tento tah se mně už při partii nelíbil a teď se mně nelíbí ještě víc. Ano rentgen z g7 je nepříjemný, ale zatím nic nehrozí. Lepší by bylo dokončit vývin figur, už jen proto že vývin černého bude za chviličku plně dokončen a bílému spí dámské křídlo. 12. ... d5 13. Sh6 e5 tahle pozice začíná pro bílého už dost smrdět. Černý kompletně ovládl centrum, po Kg8 nebo výměně na g7 je král v bezpečí, vyvinuté figury - radost hrát. 14. Sxg7 Kxg7 15. c3 e4 a už se to hrne, deficit ve vývinu figur se projevuje ... mimochodem bílý nevede o žádný materiál a silikonový mozek ukazuje něco jako -0,8 pro černého !! 16. Sc2 Dg6 ! výborný tah, opravdu výborný. Diagram.

pfeffer krajsa 2

Co má bílý dělat ? spící dámské křídlo, prakticky jediná figura ve hře. Černý má všechno ... dokončený vývin (no za chvilku a ještě s tempama) obsazené centrum, krála v bezpečí (relativně) obsazené oba dva polootevřené sloupce a navíc našel nádherný útok.Tato pozic je za bílého tak špatná, že počítač raději nechává dámské křídlo osudu a snaží se dokončit vývin 17. Jd2 a po braní na b2 Vac1, další braní piků ... prostě smrtelné křeče. Tohle by žádný člověk při smyslech nezahrál (teda pokud by neviděl co se stalo dále).

17. b3 - logický tah, ale teď přišla strašlivá smršť ... 17. ... Sa6 !! kdyby se po tomto tahu bílý vzdal, nikdo by nemohl říct ani popel... O co jde ? nejde 18. c4 pro 18. ... Dd4 (to jsme s Michalem při analýze přehlédli) 19. Ja3 Db2 je figura. Zbývá ústup věží, logické 18. Ve1 je trošku horší, vznikají motivy na f2 kdy bude věž viset - ale ruku na srdce Vd1 nebylo o moc lepší. 18. ... Jg4 !! proto patří věž na volný sloupec ... tímto tahem padá pěšec na f2. Silikon opět tvrdí dokončit vývin, ale žádný člověk na světě si nenechá vzít na f2 koněm ... takže přišlo 19. h3 tady už braní koněm není tak zábavné, král se schová na h2. Braní 19. .... Vxf2 !! černý chce zdvojit věže na f sloupci a díky křížové palbě dámy a střelce doslova sejme bílého krále.

20. Kh1 je prakticky vynucené, jinak přijdou strašlivé materiální ztráty. 20. ... Vaf8 nezdá se to, ale zdvojené věže na volném sloupci doslova pohřbívají bílého. Diagram č.2:

pfeffer krajsa 2 02

Vůbec nevím co má bílý dělat... hrozí toho hrozně moc maty na f1, parádičky typu Sf1, někdy bude fungovat i braní na g2 .... kdyby nakrásně nic z toho nefungovalo, tak si černý v klidu dobere na c2 a zdvojí věže na 2. řadě - fuj !! Teď co má dělat bílý ... nabízí se zdvojit věže tahem Ja3 na to je Sf1 a tam nějaký mat zaručeně bude (před věčňákem se černý schová). Počítačové Jd2 :-D jako řeší aktuální problém na f1, ale Vánoce jsou daleko a takto dávat figury ... Po hxg4 se matí přes Vf1, Kh2, Dg1 a potom Vf3 - takže si soupeř vybral na první pohled nejmenší zlo 21. Dxg4 následuje výhra krutou silou dvou figur ... 21. ... Vf1+, 22 Vxf1 Vxf1 23. Kh2 Dg1+ 24. Kg3 Df2 25. Kh2 všechno pěkně vynucené dávám poslední diagram jako takové cvičení :-D

pfeffer krajsa 2 03

Po serii vynucených tahů se člověk dostane do takové pozice. Vnitřně cítí že bílý musí umřít - ale jak ?? Protože funguje adrenalin, první co se nabízí je Sc8 - jediná figura která nematí, vede taky k výhře. Je tam Michale moc pěkná kombinace kterou jsme nenašli (ale byli sme blízko)... Sc8, Dg5, Dg1, Kg3, Vf3, Kh4 až sem jsme se dostali, ale tady nepřijde Df2, ale velice velice nechutné Vxh3 a po gxh3 přijde teprve Df2, Dg3 a smrtící g5 :-D nádherná varianta...


Samozřejmě takový postup má spoustu otazníků a král je potvora slizká a často vyklouzne ... naprosto ihned vyhrává 25. ... De1 !! mat na h1 (případně f2) nejde krýt, věčný šach se nekoná, král se schová na h6. 

Moc pěkná partie, moc pěkný výkon, nezbývá než zatleskat !!!

Tak a teď ke zbytku ;)

20161023 101613

1. šachovnice Michal Havránek odehrál solidní partii, soupeře přejel ani se moc nezapotil. Pan Mikulčík nevytvořil žádnou hrozbu a jen se bránil, místama nepřesně - takhle se s hráčem s elem přes 2000 hrát nedá. Na partii mně zaujaly motivy oblíbeného dušeného matu :-D Na fotce jde vidět strašlivý kůň na e8 na kterého soupeř nakonec dojel.

3. šachovnice Pavel Frýbort - zapoměl jsem udělat fotku. Přesně hra pana Frýborta jak ho známe, ze zahájení získat minimální výhodu, kterou trošilinku zlepši ve střední hře a hrát do tří hodin ... Protože dohrával jako poslední za stavu 6.5 - 0.5, podařilo se nám ho přesvědčit ať dá remiz. Nikoho nepřekvapí že následovala hádka o tom jak byl vyhraný ;)

20161023 100736

4. šachovnice František Šaňák - nemůžu si pomoct, ale mně se hra pana Šaňáka prostě nelíbí :( 30tahů se bránit pod strašlivým tlakem se všema figurkama na 7. a 8. řadě. Samozřejmě chápu že má věk a na něj hraje výborně, ale možná by to chtělo trošku míň strachu (opět přišla nabídka remizy někde v začátku partie). Ano soupeř potom prohrál (a rýpnutí "šak sem mu nabídl remiz", bych si taky odpustil) ale přijmout remiz v té pozici ve které nabídka přišla by byl prostý strach z prohry (nabídka remizy to samé).

5. šachovnice Ladislav Šebela - když se ukázalo s jakou soupeřkou bude hrát, bylo hned jasné že to bude remiz bez boje ....

20161023 095934

6. šachovnice Josef Skalka - tady nechci nějak soupeře urazit, ale bylo znát že je o hodně slabší než Boršický matador. Opomenu zapomenutí mačkání hodin, snaha hrát když nebyl na tahu a mačkání hodin když byl na tahu pan Skalka. Ale jde o projev na šachovnici. A ten nebyl vůbec dobrý, netrvalo dlouho a pan Skalka získal 2 pěšce na dámském křídle a vytvořil si nesmrtelného volného pěšce. Tady se mně trošku zdálo, že ztrácel půdu pod nohama, jako by pan Skalka hledal  cestu k výhře (bylo tam několik zbytečných skoků dámou, cesta mohla být přímější). Nicméně jakmile se rozběhli volní pěšci, už s tím nešlo moc dělat.

7:1 je krutý výsledek - ale když soupeř nastoupí v takovém rozpoložení, tak si o takový výprask koleduje ...