V neděli 11.11.2012 se odehrálo druhé kolo soutěže Zlínský krajský přebor. Tentokrát jsme zajížděli do Holešova. Vzhledem k předchozím výsledkům našich družstev jsme se snažili uhrát konečně nějaké body. Nakonec se podařilo zvítězit v poměru 6,5-1,5.

SK Holešov A ELO Výsledek ELO Boršice A
1 Šudřich Radek 2074 0-1 2152 Gabriel Adam
2 Zicháček Libor 2025 0-1 2193 Fiala Václav
3 Rafaja Marek ml. 1939 0-1 2047 Volčík Luděk
4 Petržela Pavel 2031 1/2 2054 Havránek Michal
5 Krajcar Pavel 1734 1/2 1726 Hlaváček Tomáš
6 Vymětal Milan 1847 0-1 1967 Pfeffer Erik
7 Zajíček Radek 1841 1/2 1879 Šaňák František
8 Chutný Tomáš 1810 0-1 1846 Frýbort Pavel
1,5-6,5

hrací místnost
hrací místnost

Hrálo se v příjemně vytopené hrací místnosti, ve které vládla po celou dobu přátelská a vstřícná atmosféra. Současně s náma zde probíhal ještě jeden zápas, zřejmě nějaké další šachové soutěže v rámci zlínského kraje. Domácí hráči si po skončení partií posílil imunitu v nadcházejícím sychravém období domácí slivovicí. Nabízeli i mně, ale byl jsem autem jako řidič, takže jsem bohužel musel s díky odmítnout. Později jsem toho, že jsem řidič litoval, protože jsem musel čekat na našeho posledního hrajícího hráče pana Frýborta až skončí. A to trvalo od 12:30 do 15:00 hodin. A štamprlka slivovice nebo pivo v přidruženém baru by to nekonečné čekání jistě zpříjemnilo.

hrací místnost
i Holešov má více družstev, stejně jako Boršice

hrací místnost
pohled na zápas Holešov - Boršice

V samotném zápase se na první šachovnici poprvé v této sezóně představil Adam Gabriel. Jeho partie probíhala až do nějakého asi 30. tahu celkem vyrovnaně. Potom měl Adam málo času na zbývající tahy do časové kontroly. Proto mu bylo Václavem doporučeno, ať nabídne remízu. Adam ale asi nechtěl a hrál dál. Nicméně krátce před časovou kontrolou mu remízu nabídnul jeho soupeř. Netušil ale, že nastavil Adamovi zdarma figuru. Ten nabídku remízy odmítnul, sebral figuru a soupeř se hned vzdal.

Na druhé šachovnici nastoupil Václav Fiala. Tentokrát se mu podařilo soupeře šachově přehrát a postupným stupňováním výhody v podobě volného pěšce směřujícího k dámě získal rozhodující materiální převahu. Soupeř se vzdal.

Na třetí šachovnici sehrál Luděk Volčík partii, kde jak jsem postřehnul byly nějaké oběti kvality ze strany Luďka za volného pěšce na soupeřově druhé řadě. Ten potom musel kvalitu vrátit a přídavkem ještě několik dalších pěšců. Následně se vzdal.

Na čtvrté šachovnici hrál Michal Havránek. Je třeba říct, že toto byla jednoznčně prohraná partie z mé strany. Když mně soupeř po pár tazích nabídnul remízu, vzpomněl jsem si na minulý zápas, kdy jsem remízu dvakrát odmítnul, abych nakonec prohrál. Nicméně cesta do Holešova byla dlouhá a nechtělo se mně tak brzy končit. Remízu jsem odmítnul a během pár dalších tahů jsem to dotáhnul až do úplně prohrané pozice (podle počítače kolem -3). V tu chvíli jsem těžce litoval, že jsem remízu nepřijal. Nicméně soupeř projevil vstřícný postoj k pozici a přechodem do věžové koncovky se partie vyrovnala. Na následující druhou nabídku remízy jsem samozřejmě rád kývnul.

Na páté šachovnici nastoupil Tomáš Hlaváček. Host z Polešovic nezklamal a bezpečně remizoval hned po úvodních tazích zahájení.

Na šesté šachovnici sehrál pěknou partii Erik Pfeffer. Když jsem se díval na jeho partii, měl Erik kvalitu méně. Nevím, jestli ji ztratil nebo dal za lepší postavení figur. Jestli to byl ten druhý případ, tak to byl výborný odhad. Soupeř se totiž dostal do takového nepříjemného tlaku na hlavní diagonále a1-h8. Protože tam měl soupeř ukrytého svého krále a Erik měl na této diagonále dámu a střelce, následoval matový útok. Matu sice Erikův soupeř zabránil, ale za cenu velké ztráty materiálu, včetně tuším dámy, proto se vzdal.

Na sedmé šachovnici sehrál František Šaňák ze začátku vyrovnanou partii.Později ale odmítnul soupeřovu nabídku remízy a následně neodhadnul koncovku střelce proti koni. Pan Šaňák si myslel, že koněm posbírá nějakého soupeřova vzdáleného pěšce. Místo toho ale zjistil, že by mu soupeř toho jezdce chytil. Takže výsledek byl, že místo zisku pěšce pan Šaňák pěšce ztratil. Vzniklou pozici se soupeř pokoušel nějak vyhrát, ale zřejmě to nebylo možné, protože se mu nepodařilo proniknout králem k dalším pěšcům. Po nějakém váhání nakonec soupeř pana Šaňáka nabídku remízy přijal.

7. a 8. šachovnice
vlevo Pavel Frýbort, vpravo František Šaňák

Na osmé šachovnici sehrál nejdelší partii zápasu Pavel Frýbort. Celou dobu měl uzavřeného střelce na a1, se kterým nemohl vyjet, protože jeho soupeř měl spojené pěšce a3 a b4 a navíc byl blokovaný pěšec d4. Tento uzavřený střelec byl podle mě nevyvinutelný. Nicméně později soupeř dovolil panu Frýbortovi zahrát d5 a tím se střelec z a1 rozehrál. V následující nervózní koncovce, kde byly nepřesnosti z obou stran, získal pan Frýbort rozhodující převahu dvou pěšců a s posledními vteřinami na hodinách dal soupeřovu králi mat.

Frýbort koncovka
poslední okamžiky před koncem partie Frýbort - Chutný

Závěrečnou zprávu z 2.kola si můžete stáhnout zde.