Dne 13.2.2011 sehrál tým Boršického Béčka domácí utkání s týmem z Rožnova pod Radhoštěm. Utkání bylo plné zvratů a překvapení. Jeho průběh se vám pokusím nastínit v několika větách:
Na první šachovnici jsem usedl já, Václav Fiala, proti Petru Kubínovi. Jak jsem se po partii dozvěděl, naše partie probíhala podobně jako minulý rok, na což jsem si nevzpomněl a tudíž jsem šel podruhé do stejné vody. Tentokráte ale rozuzlení přišlo o něco dříve, když jsem obětoval dvě figury za tři piky a rozrušení krytu soupeřova krále (respektive jednu figurku, druhá byla nevynucená a jedovatá).
Diagram: 11...Jbd7
Přišlo sice trochu (podle fritze) nekorektní, ale velice težce vyvratitelné 12.Sxe6! Dovolím si vykřičník, kvůli ostré hře, která díky tomuto tahu vznikla. Následovalo 12...fxe6, 13.Jxe6 - Dc6, 14.Jxg7 - Kf7, 15.Jf5...Pozice, která sice byla mým plánem, ale nic konkretního jsem spočteno neměl. Až na jednoduché Dxa4, což mi se štěstím vyšlo. Obrana je ale velice težká, fritz nabízí ku příkladu 15...a5!? Koho by v takové pozici napadl tah a5? Naštěstí lidé nejsou stroje. Přišlo tedy 15...Dxa4, 16.Dc4 - d5, 17. Vxd5! tento tah unikl soupeřovu oku i mysli.
Diagram: 17. Vxd5
Partie je nyní rozhodnuta. Nelze 17...Jxd5, kvůli 18. Dxd5 - Ke8, 19. De6! Jako nejlepší tah fritz píše úhyb králem, a to 17...Kf8, ale po 18.Jxe7-Kxe7 19.Vg5 s dalším Vg7 není obrany a černý musí vracet to, co posbíral.
Mého soupeře ale napadnul tah 17...Jb6, s tím, že po 18.Sxb6 by ho pří žívote drželo 18...Se6. Jenže přišlo 18.Jh6 - Ke8 (jediný možný úhyb který nekončí matem)
19. Vd8!! Musím se pochválit, partie mi prostě sedla...19...Kxd8, 20.Vd1?? Bohužel chyba. Přehlédnul jsem, že soupeř může představit i jezdce z pole b6. Vyhrává jednoduché 20.Sxb6 - Ke8. 21. Df7 - Kd7, 22.Vd1 - Kc6, 23. Dxe7 a černého od matu zachrání pouze odevzdání téměř všech figurek. Soupeř se samozdřejmě chytil mé chyby a okamžitě odpověděl 20...Jbd5!, jediná obrana. 21.exd5??, remízu ještě zachraňovalo 21.Vxd5 - Jxd5, 22.Dxd5 - Ke8, 23.Df7 - Kd7, 24.Dd5 s věčným šachem. Po takovém průběhu ale na remízu prostě člověk nemyslí. 21...Db5, 22.Dd4 - Ke8, 23.Sg5 - Vf8, 24.Ve1 - Jxd5, 25.Dg7? - Dc5...Černý se dostal z problému a o pár tahů později uplatnil materialní převahu.
Partii jsem tudíž trochu nešťastně prohrál, ale jen a jen vlastní chybou. Když jsem se zvedl od partie, doslechl jsem se další neštěstí a to, že pan Josef Skalka prohrál na 8. šachovnici svou solidně rozehranou pozici. Prohráváme tudíž 2 - 0.
Naštěstí máme na 4. desce Luďu Volčíka, který opět dokázal vyhrát a to tak, že svého soupeře utlačil černými na dámském křídle. O chvíli později remizoval Pavel Náplava na desce číslo 5 a stav je 2,5 - 1,5 pro soupeře. Další partie, která pro nás ze začátku vyznívala úžitkově, byla na 2.šachovnici, kde hrál Adam Gabriel s černými proti Zbyňku Pyšovi. Tato hra se odehrávala vedle mě, a proto jsem o ní měl dostatečný přehled na to, abych počítal s Adamovou výhrou. Bohužel se tak nestalo, pan Pyš zachránil svou pozici pěknou souhrou svých figur, které vytvářely neustálé matové hrozby. Po zjednodušení pozice, vznikla remizova koncovka a partie tak dopadla remizou.
Další a tentokrát už poslední partie, ve které jsem doufal v zisk bodu byla šachovnice číslo 7 a na ní hrající Erik Pfeffer s býlími figurami. Po zisku pěšce se ale dostal nepříjemě do hry soupeř. Výsledkem byla koncovka dámy, proti věži a dvěma lehkým figurám. jsem přesvědčen, že tato koncovka byla pro našeho borce vyhraná díky volným pěšcům. Hráči se ale dohodli na remize, a tak se nedozvíme, jestli je mé tvrzení správné. Stav je nyní 3,5 - 2,5 pro hráče z Rožnova.
Zbývají poslední dvě desky: 3. v pořadí pan František Křížek proti Miloslavu Tkadlecovi a 6. Petr Náplava proti Janu Malčánkovi. Pro tyto dvě šachovnice jsem musel udělat nový odstavec :-D. Jejich tvorba byla úžasná a věřím, že soupeři se z toho nevzpamatují ještě dlouho. Oba totiž tahali v pozici za kratší konec a oba vyhráli. Jak Petr Náplava, který získal v oboustranné časovce figuru chybou sopeře, tak pan Křížek, který nádherně obrátil věžovou koncovku ve svůj prospěch, což bylo zřejmě způsobeno soupeřovým přeceněním pozice. Díky těmto šťastným partiím jsme nakonec vyhráli 4,5 - 3,5!
Někdy si člověk říká, jestli by nebylo lepší a zdraví prospěšnější, nesledovat průběhy partií, ale přečíst si pouze výsledek. Nebylo, o to silnější jsou pak dojmy a pocity a pro nás jsou to pocity radosti.