Městečko Adamov kousek za Brnem bylo vzdálené necelou hodinku a půl jízdy autem. Silnice byly i přes páteční sněhovou kalamitu v dobrém stavu, a tak jsme na místo dorazili se čtvrthodinovým předstihem.

Samotný průběh zápasu byl vcelku pro nás příznivý, protože jsme po nějakém čase vedli o 2 body. Bohužel následně jsme 2 partie prohráli a stáli jsme před rozhodnutím, jestli se spokojíme s remízou 4-4 nebo zkusíme zabojovat a odvézt si vítězství. Zbývající 2 partie totiž byly remízové a pokusit se v nich o vítězství mohlo znamenat taky riziko prohry. Nakonec jsme obě partie hlavně díky odvážnému rozhodnutí Michala Havránka se štěstím vyhráli.

Na 1.šachovnici hrál s černými Václav Fiala. Ten se na svého soupeře připravoval již den předem v Brně, kde jsme ho ráno vyzvedávali. Příprava se ukázala jako dobrá věc, protože Václav svého soupeře pěkně přehrál a zvítězil. Byly tam nějaké oběti figur, které  soupeřovi nevyšly a zůstal bez materiálu. Následně se pod hrozbami matů vzdal.

Na 2.šachovnici se nepodařilo s bílými figurami udržet vyrovnanou pozici Milanu Drtinovi. Dostal se pod tlak a v již horší pozici přehlédl jednotahový mat.

Na 3.šachovnici hrál s černými Adam Gabriel. V koncovce 4 věží se pokusil prosadit volného pěšce, což se nepodařilo a partie skončila remízou.

Na 4.šachovnici hrál za bílé Petr Partyš. Jeho partie mně přišla vyrovnaná, ale později prý udělal nějakou chybu a ztratil figuru a partii vzdal.

Na 5.šachovnici hrál Luděk Volčík s černými figurami. Soupeř si nechal chytit dámu, když se s ní dostal hluboko do soupeřovi pozice, ale nebylo již úniku zpět. Po zisku dámy za figuru byla pozice ještě divoká. Soupeř se snažil všemi silami o taktický obrat založený na jeho pěšci, který se nacházel již nebezpečně na 7.řadě a hrozil dosazením. Proto Luděk pozici zjednodušil a vrátil dámu za věž s přechodem do vyhrané koncovky s kvalitou a několika pěšci navíc. Soupeř se po pár tazích vzdal.

Na 6.šachovnici hrál Michal Havránek. Naštěstí předvedl mimo již tradičně bezchybného výkonu i odvahu. V pozici diagramu mně soupeř nabídnul remízu. Sám jsem asi 2 tahy před tímto okamžikem uvažoval, že bych remízu nabídl, protože partie byla od začátku o ničem. Ale neudělal jsem to. Nyní přišel s nabídkou soupeř.

 partie Havránek - Loubal
partie Havránek - Loubal, Adamov 5.12.2010 po tahu 31... Vc6

Měl jsem ještě přes 40 minut a soupeř jenom 6. V tuto chvíli jsme vyhrávali 2,5-1,5 a hrály ještě 2., 7. a 8. šachovnice. Kapitán sice souhlasil, abych remízu přijal, ale rozhodl jsem se před konečnou odpovědí soupeři chvíli počkat, jak se věci vyvinou (však času je ještě dost). Na 8. šachovnici přišla záhy remíza (3-2 v náš prospěch). Na 7.šachovnici to byla remízová koncovka. Zbývalo tedy, abychom na 2.šachovnici neprohráli a mohl jsem vzít remízu. Bohužel po asi 25 minutách čekání jsme na 2.šachovnici dostali mat (stav 3-3). Teď už jsem měl jenom asi 15. minut na hodinách. V případě přijetí remízy to vypadalo na 4-4. Rozhodl jsem se tedy (ač to většinou nedělám, protože to vždycky zkazím) pokračovat dále a nabídku remízy jsem odmítnul.

Soupeř se ale potýkal s nedostatkem času i po 40. tahu a v pozici diagramu udělal podle mě osudovou chybu.

partie Havránek - Loubal
partie Havránek - Loubal, Adamov 5.12.2010 po 46.Vxb7

Soupeř místo nabízejícího se 46...Vh8 zahrál 46....Sd6? Následovalo samozřejmě 47.Sd7+ Ke7 48. Sf5+ Ke8 49.Vxb6....atd. Po dalších peripetiích, způsobených taky nedostatkem času díky dlouhému čekání v 31.tahu, se mně podařilo tuto koncovku s nestejnými střelci dotáhnout do vítězného konce. Kdybych tušil, že se podaří zvítězit i na naší 7.šachovnici, tak bych si ušetřil 2 hodiny přetahování se soupeřem a dal to za remízu již v tom 31. tahu.

Na 7.šachovnici hrál černými kameny ing.František Křížek. Po vyrovnaném průběhu se přešlo do remízové koncovky. Doteď je mi záhadou, jak to pan Křížek vyhrál. Soupeře tak dlouho ukolébával manévrováním věží a odmítnutím nabídky remízy, až se soupeř rozhodl dosáhnout remízy "rychlejší" cestou a soupeře k přijmutí přinutit. Proto se rozhodl, že vymění středového pěšce a zjednoduší pozici. Přehlédl obrat, po kterém toho pěšce ztratil. Potom se dlouho pokoušel udržet remízu, ale v těchto koncovkách se pan Křížek cítí dobře a výhodu pěšce uplatnil k výhře.

Na 8.šachovnici hrál Pavel Náplava. Myslím, že stál opticky aktivněji, ale soupeř postupnými výměnami zjednodušil pozici až do dámské koncovky. Tady se soupeři dohodli na remíze.

 


Zpráva ze 4.kola je ke stažení zde.