První kolo Regionálního přeboru se hrálo tradičně na hodovou neděli. Z našeho týmu byli plesat 2 hráči, takže lepší skore než bývá .... Ze začátku zápasu to vypadalo na debakl, ale postupně se nám začalo dařit obracet nebo alespoň vyrovnávat partie. Nutno ale říct, že z lopaty jsem utekl já (Václav Stodůlka), pan Šaňák i pan Ludvíček. Konečný výsledek 3.5 - 4.5 je spíš šťastný pro soupeře, protože pan Frýbort vytvořil neuvěřitelnou minelu ve vyhrané koncovce a tím okamžitě remizoval.

SK Boršice C ŠK Dolní Němčí B
Havránek Michal V Z 1961 0 - 1 1730 Kovařík David H Z
Frýbort Pavel V Z 1773 ½ - ½ 1867 Světinský Antonín V Z
Šaňák František V Z 1805 ½ - ½ 1845 Šumšal Václav Z
Ludvíček Josef Z 1732 ½ - ½ 1707 Šťuka Josef Z
Tománek Pavel Z 1625 1 - 0 1694 Blahuš Zdeněk Z
Skalka Josef Z 1645 0 - 1 1667 Kunčík Petr Z
Stodůlka Václav 1663 1 - 0 1589 Kadlček Petr Z
Kostka jan 1093 0 - 1 1586 Kadlček Pavel
  -

 1. šachovnice Michal Havránek - podle jeho slov nedokázal potrestat chybky soupeře a nakonec přehlédl jeden obrat a ztratil věž.

havranek

2. šachovnice Pavel Frýbort se vyhnul časovým tísním - on soupeř je vyhlášený časovkář také, takže si spíš notovali ;)

frybort

Pan Frýbort přešel s kvalitou víc do vyhrané pěšcové koncovky, nakonec se dostal do následující pozice.

frybort diagram1

Světinský Antoník ml. - Pavel Frýbort, černý na tahu

Pan Frýbort s černýma se hluboce zamyslel a místo vyhrávajícího Ke5, a5 Kd6, Kh3 a např. c5 s vytvořením dalšího volného pika, zahrál a5 ?? a samozřejmě po soupeřovi b5 je to okamžitě remiz ...

3. šachovnice František Šaňák - na posmrkávání jsme si "zvykli", na typický pěšcový val už taky. Když ale všechny soupeřovi figury mířily na krále pana Šaňáka, to nás dost zneklidňovalo. Naštěstí to náš veterán nějakým způsobem přežil a uhrál remiz.

sanak

Jak se také stalo zvykem, pan Šaňák tvrdil že to je nejhůře remiz. Takže přispěchal pan Skalka a pustili se do hádky .... Aby se pánové rychle neutišili, soupeř Michala Havránka postupně přiléval další a další palivo do dohadů ;)

sanak1

4. šachovnice Josef Ludvíček - stál lépe takže odmítl nabídku remizy soupeře. Potom stál hůře takže pro změnu odmítl nabídku remizy soupeř. Nakonec se dostaly do věžové koncovky s jedním pikem která byla dlé mého názoru vyhraná. Soupeř ale nevěděl co s tím, až se dostaly do studiové remizy.

ludvicek

ludvicek diagram

Josef Štuka - Josef Ludvíček, bílý na tahu. 

Pan Ludvíček s černýma se dostal do pozice na diagramu. Měl jsem starosti o odřezaného krále, ale asi to bude remiz ve výsledku. Hlavně když dosud oba soupeři hráli nepřesně ...

5. šachovnice Pavel Tománek se pustil do soupeře s chutí, ale útok s pomocí 2 figur málo kdy vyjde. Ne jinak tomu bylo i tady. Soupeř se ale rozhodl pro výměnu dam, což dalo Pavlovi lepší pozici - ale k výhře velmi daleko. Až do situace, kdy to vypadalo že Pavel ztrácí pika. Nemám přesnou pozici, ale dostali se do situace kdy měl Pavel figuru víc za pika, ale soupeř mu věží napadal oba střelce. Pavel měl ale trik v rukávu, když jedním ze střelců napadl soupeři nekrytého koně - takže zůstal s figurou víc. Vzniklá koncovka už byla pouhou formalitou.

tomanek

Kuriozitou parie bylo, že soupeř asi polovinu času prokouřil ;)

6. šachovnice Josef Skalka - docela odvážně udělal rošádu do zablokovaného dámského křídla. Pěšcová struktura byla ale velmi děravá a soupeř mu tam naskákal koněm, střelcem a po královském křídle i věží a to byl konec.

skalka

7. šachovnice Václav Stodůlka nějak se mně zdálo že nemůžu vůbec nic najít a vymyslet. Nakonec jsem se rozhodl na soupeře normálně vyběhnout vším co bylo po ruce (včetně garryho)....

stodulka

Václav Stodůlka - Petr Kadlčík, bílá na tahu

Dostal jsem se do pozice na diagramu. Shlédl jsem se v braní na e6 s tím že bude soupeř mít napadené 2 figury. Pořád se mně ale nelíbilo že po braní na e7 dámou po Vf7 nemůžu brát na e6 kvůli vidličce na f4. Tak jsem vymyslel jiný plán - který byl ale špatný. Vůbec mě nenapadlo zahrát prosté Jh3 !! což je figura ... oba jezdci napadení (a jeden dokonce nemá kam ustoupit), opět jsem do toho čuměl 15min a prostě jsem to neviděl - přitom tak prosté :( a tušil jsem, že tam něco musí být ...

Jak už to tak bývá, postupně jsem udělal další a další špatná rozhodnutí až jsem se dostal na hranici prohry (podle silikonu -5 a hůře). Naštěstí byl soupeř v časové tísni a pozici prohrál (nakonec na čas, ale to už bylo jedno).

8. šachovnice Jan Kostka - zahrál velmi špatně a rychle. Po 5ti minutách (zhruba) ztratil figuru a dalším tahem dámu.

Komentáře k článku: