Třetí adventní neděli se také říká radostná a opravdu byla radostná i pro nás. Chudáci hráči z Valašské Bystřice museli jet v tomto hnusném počasí až k nám, a ještě navíc pro prohru. Tentokrát se hráli spíše poziční partie, ve kterých se nic moc nedělo. My jsme tentokrát měli obrovské štěstí, ale i přesto nás soupeři na některých šachovnicích pěkně přehráli. Tentokrát se nedělo ani žádné drama. Kolem oběda se postupně končily všechny partie. Nejdřív vyhráli Michal a Šárka. Pak Dominik s Petrem dali remízy. Pak jsem prohrál já, ale hned na to vyhrál Pavel Náplava a Luděk už byl taky nějakou dobu vyhraný. Nakonec se čekalo na Bartasa, který měl prohranou pozici a 2 minuty na hodinách. Doufali jsme v lepší skóre než 5:3, ale výhra je prostě výhra. Po 5. kole jsme na 5. místě, takže to už asi nespadneme. Docela zajímavé pozice vznikly na posledních 2 šachovnicích, na které se podíváme dále v článku.   

  SK Boršice ELO 5:3 TJ Sokol Valašská Bystřice ELO
Volcik Ludek 2071 1 - 0 Vitak Pavel 2217
Bartas Pavel 1934 0 - 1 Kubin Petr 1989
Naplava Pavel 2025 1 - 0 Jasny Igor 1916
Havranek Michal 1998 1 - 0 Kahanek Martin 1880
Naplava Petr 1844 ½ - ½ Foukal Jiri 1803
Tomanek Pavel 1802 0 - 1 Peterka Josef 1878
Pfeffer Dominik 1828 ½ - ½ Paseka Petr 1676
Valesova Sarka 1777 1 - 0 Smutek Vladimir 1640

 

Na první hrál Luděk a jeho partii jsem mu moc nezáviděl. Soupeř měl takové hezké políčko na e4, kryté pěšcama d5 a f5. Naštěstí udělal chybu a dal Luďkovi celou figuru zadarmo.

 

Pavel Bartas hrál královskou indickou. Soupeř mu útočil na krále a postupně zlepšoval pozici, až to Pavel musel vzdát. 

 

Na třetí hrál Pavel Náplava a byla zde hra opačných rošád. Pavlův útok na krále byl daleko rychlejší a soupeře udolal. Konec partie jsem bohužel neviděl.

 

Michal se dostal do lepší koncovky a šel si pro výhru. Soupeř pak přehlédl vazbu a ztratil pěšáka. Z toho se sesypal a dal ještě další 2 pěšce a po výměně figur se vzdal.

 

Petr hrál takovou normální francii, ve které se po výměně skoro všech figur nabídla a přijala remíza.

 

Já hrál stejně jako Pavel Bartas královskou indickou, a taky jsme jediní dva, kdo prohráli. Asi se proti tomu v Bystřici trénuje. Nezvolil jsem správný plán hry a po uzavření centra mě soupeř přehrál na královském křídle.

 

Dominik hrál francii stejně jak Petr, a také jsou jediní dva, co remízovali. O co je horší, že tam 5 tahů po sobě měl pěknou kombinaci a každým tahem byla lepší a lepší:

 dominik.png

Je tu krásná kombinace Dg6+ Kh8 Dxh6+ Kg8 Vxe8. Teď má černý 2 možnosti…při sebrání koněm ztrácí figuru: Jxe8 Dxg5+ (černý nemůže přestavit dámu kvůli vazbě) Kh8 Dxg4. Při sebrání věží: Sxf7+ Kxf7 Jxg5+ Ke7 Dg7+ Kd8 a teď Jf7+ a černý ztrácí dámu. Dominik bohužel zahrál Sb3 a po Kg7 tam nic není.

 

Šárka rozehrála krásný útok v sicilce, ale bohužel nedokázala využít žádné šance. Celkem asi 3x měla v partii jasnou výhru a my si ukážeme tu poslední. Soupeř jí nakonec musel pomoci, aby vyhrála:

sarka

Soupeř zahrál b4? a Šárka teď měla velice hezký způsob, jak zakončit partii. A ten tah je b5, protože ať soupeř zahraje cokoliv, tak jdu na c4 a pak d3. I když si bílý dosadí první dámu, tak černý dává šach a mat. Ona šla na remízu a zahrála a6. Soupeř si asi myslel, že vyhrává a zbrkle zahrál a4. Po cxb4 se může vzdát.