V soutěži RP-UH se 3. kolo hrálo na Grétě a přijeli k nám Polešovice - k mému překvapení ani s jedním Hlaváčkem (a že jich tam mají). Konečný výsledek 6:2 vůbec nepopisuje průběh zápasu, který jsme mohli velmi snadno prohrát ...

Jak už je v této soutěži zvykem, šance se přelévali z jedné strany na druhou prakticky co hodinu. Dobře zahráli Patrik Pondělek (který doslova přehrál svého soupeře) a Viktor Tomášů (který doběhl soupeře v centru a poté utahoval šrouby až soupeř udělal rozhodující chybu). Michal Havránek dohrával poslední za rozhodnutého stavu a podařilo se mu dát pěkný mat koněm a dámou. 

Šach. 3   SK Boršice C ELO - 1   TJ Polešovice ELO 6 : 2
2.1  
 
Havránek, Michal
1980 -  
 
Vrtal, Jaroslav
2004 1 - 0
2.2  
 
Frýbort, Pavel
1866 -  
 
Míša, Stanislav
1886 0 - 1
2.3  
 
Tománek, Pavel
1728 -  
 
Bernatík, Lubomír
1761 ½ - ½
2.4  
 
Ludvíček, Josef
1736 -  
 
Hlaváček, Vladimír
1671 ½ - ½
2.5  
 
Stodůlka, Václav
1680 -  
 
Štefaník, Petr
1645 1 - 0
2.6  
 
Pondělek, Patrik
1355 -  
 
Botek, Jan
1582 1 - 0
2.7  
 
Tomášů, Viktor
0 -  
 
Bílek, Vojtěch
1091 1 - 0
2.8  
 
Kostka, Jan
1174 -  
 
bez hráče
0 + - -

Moc detailně jsem partie nesledoval, měl jsem celkem dost starostí za svou šachovnicí ....

 1. šachovnice Michal Havránek - hrála se taková taktická přetahovaná, ve které Michal skončil s pěšcem méně. Nakonec se to vyvrbilo do 1 pěšce vs 2 pěšci na královském křídle. Do toho dvojice střelců + dáma soupeře, střelec a kůň na Michalové straně. Chvilku po tom co jsem odešel dostal soupeř mat.

havranek diagram

Havránek Michal - Vrtal Jaroslav, černý na tahu

Soupeř zahrál Dc2 a přehlédl mat: Dh8+, Sh7, Df8, Kg6 a Je5 - dobrá práce..

2. šachovnice Pavel Frýbort - panu Frýbortovi se nepovedlo zahájení, nestihl vyvinout dámské křídlo. Soupeř proto obětoval kvalitu v centru a začal matovat - což se mu brzy i podařilo. Pan Frýbort sice tvrdil že byl vyhraný, ale na to jsme zvyklí ...

frybort

- v pozici na diagramu se už pomalu blíží smrt .... Střelci bílého svírají krále a ten jen čeká na závěrečný úder.

3. šachovnice Pavel Tománek - dal rychlou velmistrovskou remizu opakováním tahů, není co komentovat. Snad jen, že to rozlítilo pana Ludvíčka ....

4. šachovnice Josef Ludvíček - se dostal pod velký útok soupeře a stálo ho to čistou věž. Později se mu podařilo ukořistit uvězněného jezdce (ale i toho si myslím mohl soupeř zachránit). Dostal se tím ale pod maty (ani to nedokázal soupeř najít). Nakonec se panu Ludvíčkovi podařilo ukořistit pěšce a soupeř raději nabídl remiz. 

ludvicek

- na fotce je už pan Ludvíček v problémech. Má šach a odtahem koně mu soupeř napadne dámu a věž zároveň.

5. šachovnice Václav Stodůlka - já hrál můj oblíbený Morra gambit, bohužel jsem za ty 2 roky co jsem šachy neviděl nějak zapoměl pořadí tahů, které je v tomto případě důležité a brzy se dostal do prohrané pozice. Podařilo se mně ale soupeře vystrašit výpadem Gerrym (G pěšec) a nakonec udělal rozhodující chybu.

stodulka diagram

První kritická pozice, hrál jsem Jd6 - plán je jasný, oslabit obranu bodu g7, zdvojit věže a zmasakrovat soupeře ... není to úplně špatný plán, problém je, že černý může tohle úplně ignorovat - potřebuje dostat do hry střelce. Takže stačí prosté Sc6 a jsem brzy v obrovských problémech (hlavně po následném d4). Naštěstí se soupeř zaleknul a zahrál Jxd6 - což je chyba, protože černý oslabuje g7, dostává mou dámu do hry a zároveň si rozbíjí souhru figur (dáma tam dělá docela nepořádek) a na rozehrání střelce už nebude mít čas (aspoň jsem si to myslel :-D). Poté se soupeř dopustil rozhodující chyby Df4 ? Tím ještě více oslabuje souhru figur a o jednu díky tomuto tahu nakonec přijde. Celkem šťastná výhra, ale důležité je, že mě partie bavila a vlastně by mně nevadilo kdybych prohrál.

6. šachovnice Patrik Pondělek - hrál pěkně, dostal soupeře pod tlak na královském křídle a získal kvalitu. Poté soupeře rozjel jak hovn..... 

7. šachovnice Viktor Tomášů - hrál také dobře. Nejprve doběhl soupeře v centru kdy mu ukořistil pěšce (viz fotka). Poté utahoval šrouby až donutil soupeře k rozhodující chybě - tím si ale jen ukrátil trápení.

tomasu

8. šachovnice Kostka Jan - soupeři přijeli v sedmi, tak se honza jen pozdravil a šel zase domů.