V neděli 17.10 k nám zavítali hosté z Brna, celý natěšení nám vrátit otočení zápasu z poslední sezóny. Zápas se hrál v prostorech vinařství Tománkovi. Takže byli menší problémy s najitím tohoto místa, ale nakonec jsme se všichni sešli a mohli zasednout k prvnímu kolu. Jako první kolem 11 hodiny remízoval Erik a pak se dlouho nic nedělo. Další partie se začali dohrávat až po jedné hodině, kdy prohráli Pavel Tománek, Luděk Volčík a Pavel Náplava. A všechny ostatní partie vypadali pak hodně remízově. Nakonec se ale ještě Adamovi podařilo vyhrát a poslední 2 partie skončili remízou. Takže výsledek tedy 3:5 pro soupeře. Je to pro nás docela nešťastné, protože nedojeli v nejlepší sestavě, a navíc v těch našich partiích ty šance určitě byly. Mě se podařilo najít prohru v remízové dámské koncovce a Luděk měl taky dobré příležitosti, jak vyhrát. Tak snad se nám zbytek sezóny bude dařit víc.

       SK Boršice

 

ŠK Lokomotiva Brno

Gabriel Adam Z

2074

1

-

0

2148

Kulovaná Eva H Z

Jireš Jiří H Z

2155

½

-

½

2111

Kratochvíl Karel Z

Trávníček Kryštof Mikuláš H Z

2159

½

-

½

2031

Volák Šimon Z

Volčík Luděk Z

2121

0

-

1

1983

Mrazík Tomáš Z

Pfeffer Erik Z

1994

½

-

½

1949

Veselý Jaromír Z

Náplava Pavel Z

2017

0

-

1

1876

Wünsch Radek

Havránek Michal

1985

½

-

½

1854

Hrůza Dominik

Tománek Pavel

1651

0

-

1

1776

Fryda Dominik

Loko Brno

Na první šachovnici hrál Adam Gabriel. Sám říkal, že nevěděl, jak přesně v partii pokračovat, tak útočil na královském křídle s tím, že přitom bude držet c sloupec. Nakonec jeho soupeřka vymyslela léčku, která nefungovala a šel do zajímavé koncovky, kdy měl koně za 2 pěšáky.

Adam 1

Docela šílená chvíle mohla nastat v této pozici. Černý na tahu může zahrát exd4 a po exd4 Kf4 se při přesné hře dostaneme do této pozice:

Adam 2

Bílý nestíhá d pěšce bez toho, aby obětoval své pěšce. Počítač hlásí remízu, přesto by ta partie byla ještě dosti zajímavá. Naštěstí v časové tísni se soupeřka nedopočítala.

 Jirka Jireš na druhé šachovnici celou dobu na soupeře tlačil, ale žádnou šanci nedokázal využít a skončilo to remízou.

Na třetí šachovnici hrál Kryštof Mikuláš Trávníček. V téhle partii se nic moc nestalo. Asi od 20. tahu počítač hlásí čistou nulu. Přesto to dalších 40 tahů hráli. Začalo to krátkým soubojem na dámském křídle, kde se akorát vyměnili figury, a pak už nebylo co řešit.

Luďkova partie byla asi partie s největšími převraty. Jeho soupeř celou dobu stál líp. Ale pak udělal chybu a Luděk propásl svoji první šanci. Přesto partie dále pokračovala a Luděk se pomalu blížil k výhře. Bohužel podcenil soupeřovi pěšáky a ti mu utekli do dámy.

Luděk

Luděk propásl svou šanci v této pozici. Zahrál Se4, ale po Vd6 získává jen pěšáka na a sloupci. Nejlepší varianta je Vd1+ Kg2 Se4 Vf6 g4 a černý má celou figuru zadarmo.

Erikův soupeř útočil na krále, ale Erik to ubránil a skončilo to remízovou věžovkou.

Pavlova partie se mi líbila. Měl pěkně vyvinuté všechny figury a čekal jsem co vymyslí. Pak podle analýzy několik šancí měl. Bohužel je nedokázal využít. Nejdřív si nesebral kvalitu zadarmo. Pak mohl silně útočit na krále, ale zahrál s dámou na špatné pole. Nakonec dal soupeřovi příležitost vyměnit všechny figury až na černopolné střelce a soupeř utíkal volným a pěšákem do dámy.

 Michal na sedmé celou dobu tahal za kratší konec, soupeř ho mohl v některých chvílích lehce rozdrtit. Nakonec se dostali do koncovky s různobarevnými střelci a hra skončila remízou. Přesto tam Michal měl velice zajímavou šanci, kterou neviděl. Tu si samozřejmě hned rozebereme:

Michal

V této pozici měl Michal zahrát h4! a náhle je pozice strašně zajímavá, protože černý nemá, jak ubránit g pika, bez toho, aby něco neobětoval. Černému hrozí najednou maty, a všechno se právě pohybuje kolem g pika. Při ztrátě tohoto pika může černý dostáhnout varianty, kdy ztratí střelce za piky na královském křídle a Michal by tak čelil velice těžké koncovce. Nicméně zahrál Vxa6 a po Sxh3 je to jasná remíza.

Já na poslední šachovnici se dostal do remízové dámské koncovky. Byl jsem tak přesvědčený, že se mi nemůže nic stát, až jsem si nevšiml, že budu mít nekrytého pěšáka, a pak už se mi všechno rozpadlo. Můj druhý problém byl, že jsem až moc tlačil na tu remízu a podle toho ta hra tak vypadala. Při větším držením tlaku ta hra mohla být ještě zajímavější.

Já

K lámání chleba došlo v této pozici. Já si říkal, že soupeř mi nic nehrozí a v klidu si zahrál Dd1. To se ještě furt nic neděje. Ale po De8+ musím zahrát Kh7 a je klid. Nicméně já zahrál Kf6 a po Dd8+ Kg6 Dxb6 nemám tempo, protože po … Dxe6 dostávám šach.