V neděli 9.2 jsme hráli velice důležitý zápas, který rozhodl, jestli se máme dál snažit udržet nebo ne.  Já osobně jsem se zápasu neúčastnil, protože jsem byl s béčkem v Kunovicách, takže těžko se zanechává nějaký komentář k průběhu. Nastoupili jsme v nejsilnější sestavě, až na Pavla Náplavu. Nicméně jsem ve 12 dostal SMS, že naše áčko prohrává 2:0. S Kuřimí jsme prohrávali 3:0, takže toto ještě není tak hrozné, ale zas už nervy byli. Naštěstí štěstí a bojovnost byli na naší straně, a nakonec jsme soupeře udolali. Tím máme 9 bodů a jsme na 9. (nesestupovém místě). Nicméně potřebujeme minimálně ještě jednu výhru. Asi budeme muset nastoupit zas v plné síle se Zlínem a s Kroměříží, protože náš poslední soupeř je favorit soutěže Vlčnov.

Adam měl dneska asi nejdivočejší partii. Rozhodl se sebrat pika, a pak měl 2 piky na dámském křídle za cenu kvality. Pak se dostal do horší pozice, ale soupeř mu pomohl výměnou dám. Nakonec měl o dva piky víc na královském křídle a soupeř si navíc nechal dát krásný mat.

adam

Adam se nebál a sebral pika Jxb5, strašně těžce se počítá, jestli po tazích jako Sf5 a d5 toho koně neztratí. K tomu navíc ještě jsou velké hrozby na ztrátu kvality a kdo má počítat, jestli to do koncovky bude stačit.

Luděk hrál sicilku a soupeřka stála daleko líp už v zahájení (+3 už v 10. tahu). Luděk furt nevěděl co s koňama a soupeřka se mezitím rozhodla zaútočit na krále, což ji vyšlo.

Jirka Jireš udělal rychle vývin a pustil se do soupeře pešákama. Ten nestihl udělat ani vývin, kůň mu skončil na f8. Jirka si otevřel a sloupec a hned do hry pustil věž. Soupeř nátlak nezvládl, ztratil figuru a vzdal se.

Erik mohl získat kvalitu, ale místo toho zvolil 2 volné pěšáky na dámském křídle. Bohužel tím si podepsal úmrtní listinu, protože soupeř hned vyvinul silný útok a Erik ztratil věž a byl pod matama.

erik

Erik zahrál Vxd1 Vxd1 Dc2 a soupeř odpověděl Vd6! Erik sice získává pika, ale nátlak na krále je moc velký.

Mikuláš hrál velice těžkou poziční hru. Získal pika a nabídl remízu. Šlo o poslední partii a remíza pro nás znamenala výhru a k našemu údivu ji soupeř přijal.  

Petr Bačák měl souboj opačných rošád. Nicméně v tu chvíli, co soupeř udělal velkou rošádu, tak měl snad pak už jen jeden tah na královské straně. Při obraně si soupeř myslel, jak dá vidle na dámu a koně, ale on to byl odtažný šach se ztrátou dámy.

bacak

Soupeř hrál Da4??, po tomto tahu vychází Jxd4, soupeřovi se zničí pěšcová struktura a Petr mohl pak pohodlně útočit všema figurama.

Na Bartase soupeř zahrál Nimzo-indickou, která je velice populární pro vysokou úspěšnost. Bartas měl jedinou šanci v zápase v následujícím diagramu. Bohužel onen slavný tah nezahrál. Pak udělal chybu a prohrál centrum. Soupeř rychle převedl figury na královské křídlo a zmatoval ho.

bartas

Bartas měl zahrát Jxd5, v profesionálních hrách má pak bílý 80% úspěšnost. Bartas ale zahrál cxd5, a to je pak bílý rád, že udrží remízu.

Na poslední hrál Michal. Získal ve střední hře pika a donutil soupeře vyměnit všechny figury. Mě furt říkal, že soupeř měl někde vyhrávající tah, ale podle počítače ne. Třeba soupeř bohudík viděl to, co Michal neviděl. Nakonec teda zůstali jen králi a Michal měl pika míň, což pro něj byla jednoduchá koncovka.

Komentáře k článku: