První únorovou neděli Velehradští přijeli k nám do klubovny. Skoro celý jejich tým byl nastoupený ještě předtím, než vůbec přišel náš první hráč. Soupeři byli příjemně překvapení, že poprvé mohli hrát v naší hlavní místnosti. Přišlo mi humorné až pěkné, jak si víc místa vychvalovali. Po první hodině všechny partie vypadali vyrovnaně, možná jsme stáli na některých deskách i hůř. Během druhé herní hodiny Já a Václav Stodůlka jsme vyhráli, Viktor Tomášů a Josef Skalka prohráli a Pavel Hlúšek remízoval.  Po 12. hodině pak postupně povyhrával zbytek týmu. Po 7. kole nám stále patří první místo, nicméně nás čeká ještě volno, které už Dolní Němčí mělo, tak uvidíme, jestli s někým zaváhají. Příští kolo nás čeká další těžký soupeř Vlčnov, takže je možné, že i my padneme.

SK Boršice C

ELO

5½:2½

TJ Velehrad

ELO

 

Havránek, Michal

1957

1 - 0

 

Kegler, Libor

1761

 

Hlúšek, Pavel

1894

½ - ½

 

Psotka, Tomáš

1587

 

Frýbort, Pavel

1839

1 - 0

 

Plevák, Pavel

1673

 

Ludvíček, Josef

1754

1 - 0

 

Pavlica, Tomáš

1519

 

Tománek, Pavel

1688

1 - 0

 

Křen, Antonín

1491

 

Skalka, Josef

1653

0 - 1

 

Pavelka, Zdeněk

1363

 

Stodůlka, Václav

1663

1 - 0

 

Hanáček, Petr

1442

 

Tomášů, Viktor

0

0 - 1

 

Kegler, Rudolf

1349

 

Na první hrál Michal Havránek. Hrál se Caro-kann a soupeř furt útočil na Michalového krále a Michal zas naopak na dámském křídle. Nakonec tam soupeř nic neměl a Michal získal pika. Nakonec se dostal do této vyhrané pozice:

Michal

Na Grétě se nám nějak nepodařilo spočítat co po c6 Vxb4 c7 Vf4 nebo Vb2. Počítač s tím samozřejmě problém nemá, ale lidským očkem to zas tak jasné není.

Na druhé hrál Pavel Hlúšek. Taky se hrál Caro-kann. Nic zajímavého v partii se nestalo…bílý měl malou převahu, kterou nedokázal nijak využít…asi po hodině začali opakovat tahy, a tam to skončilo.

Na třetí hrál Pavel Frýbort. Samozřejmě jako vždy se hrála dlouhá poziční hra. Frýbort získal převahu na dámském křídle, a tak soupeř šel po královi. Jak si ukážeme v následující pozici, Frýbort byl rychlejší, a nakonec měl velice jednoduchou výhru.

Frýbort

Nejlepší tah pro bílého je Da6 Vf8 Sf3 (g4 je samozřejmě lepší, ale pak je bílý úplně v klidu) Dxf3 Db7 a je tam nezabranitelný 8 tahový mat. Frýbort zahrál Ve7? , černý může brát na h4 a bílého rozdrtit. Černý si v časovce netroufal a zahrál Sf7?. Následovalo Da6, je napadlá věž a f6, což jsou pro černého končiny. Vd8 Dxf6 Vd2 a Ve8!  a je tam nezabranitelný mat!

Ludvíček na čtvrté desce obětoval koně za 3 pěšáky a šel sněma do dámy. Jeho soupeř to hrál velice špatně a Ludvíček neměl žádný problém vyhrát. Byla chvíle, kdy mohl jednoho pěšáka ztratil, ale soupeř to ignoroval.

Na páté jsem hrál já a hrála se moje oblíbená uzavřená sicilka. Moc brzo sem zaútočil na královském křídle, když soupeř neměl ještě ani rošádu. Soupeř se ubránil, a tak jsem to zkusil na druhé straně. Nakonec udělal chybu a dal mi figuru zadarmo.

Na šesté hrál Josef Skalka.  Měl pěkně rozehrané figury a taky útok na krále, i když tam nejspíš nic nebylo. Pak ale nějak přehlédl figuru a v tu chvíli se vzdal.

Na sedmé hrál Václav Stodůlka. Tentokrát nadopovaný antibiotikama. Asi by je měl brát při každé hře, ať potom nevymýšlí blbosti. Václav dneska šel hop nebo trop a vyplatilo se mu to. Soupeř stál o něco líp, ale byl tak hodný, že mu otevřel g sloupec, zablokoval střed a Václav pak mohl jednoduše celý útok směřovat na nepřátelského krále:

Václav

Víceméně dalších 10 tahů šlo brát věží střelce a bílý by byl vyhraný. Václav ale nikam nepospíchal a pomalu si převedl všechny figury na královské křídlo.

Na poslední hrál Viktor Tomášů. Zahájení skončilo vyrovnaně s opačnýma rošádama, tak sem čekal, že to bude pěkná rubačka opačných rošád. Nicméně Viktor začal blbě tahat pikama svojí rošády a soupeř ho tam lehce přejel.

Komentáře k článku: