Tak pgn soubor konečně vyšel a můžeme se podívat na naše partie. Komentář k prvním dvoum partiím dodal Adam Gabriel. Jinak v tabulce jsme třetí od konce, což je první padající místo, takže se budeme ještě muset hodně snažit, abychom se z těchto padajících končin vyškrábali. 

PDružstvoHSZ+=-BSkV
1 TJ Vlčnov   7 6 1 0 19 35.5 24
2 ŠK GARDE Lipovec   7 5 2 0 17 34.0 21
3 Jezdci Jundrov   7 5 1 1 16 33.5 25
4 SK Podlužan Prušánky z.s.   7 4 1 2 13 32.5 22
5 ŠK Kuřim   7 3 2 2 11 29.0 17
6 ŠK Staré Město B   7 3 1 3 10 28.0 19
7 ŠK Zlín   7 3 0 4 9 30.5 19
8 Slavia Kroměříž B   7 2 2 3 8 26.0 14
9 OREL Ořechov   7 2 1 4 7 23.0 11
10 SK Boršice   7 2 0 5 6 20.0 13
11 ŠK Lokomotiva Brno   7 1 0 6 3 22.0 11
12 Spartak Adamov, z.s.   7 0 1 6 1 22.0 9
P Družstvo HS Z + = - B Sk V

Na první Adam Gabriel v zahájení obětuje černými pěšce, kompenzací za to mu má být znepříjemnění bílé ve vývinu a tlak na dámském křídle. Soupeřka však obratem vrací pěšce zpět s opticky dobrou hrou...avšak zdání klame a Adam po pár tazích drží o něco lepší pozici. Pozice již nejde dále zesílit a tak remíza by byla spravedlivý výsledek. V oboučasové tísni soupeřka zkouší obětovat figury, při odmítnutí jasná remíza se stále o něco lepší hrou pro černé figury. Adam riskuje a snaží se pozici hrát na výhru, přijímá oběť figury s nedopočítanou variantou, což se mu vymstí a je přinucen přejít do věžové koncovky s pěšcem méně na každé straně...i když se mu podaří jednoho pěšce uloupit a věžovka vypadá již jako remízová, je to málo a partii prohrává, dohrána jako předposlední partie zápasu.

Adam

Když černý sebere na h6, což se stalo, tak po Dh8 má veliké problémy. Nicméně po Kh7 je to furt asi remízová koncovka.

Na 2.desce Luděk staví pevné zahájení, kde po pár zápletkách vychází s výhodnou koncovkou S+J proti věži, což se soupeři určitě nelíbilo. Luděk zřejmě nevolí v koncovce správný plán hry a pozici si značně komplikuje, naštěstí ani soupeř nehraje koncovku přesně, a tak i přes pár nepřesností Luděk proměňuje partii v celý bod.

Luděk 2

Černý hraje b5? a Luděk bere Jxc5.

Luděk

Černý zde zahrál obrovskou chybu Kd6?, lepší Kd7, protože po f3 a sf2 je od pika moc daleko a navíc stojí v krásné lajně pro šach a dosazení. Černý ještě musí dostat věž na f5, aby po dosazení nehrozili nějaké vidle.

Na 3. desce Jirka Jireš hraje královskou indickou. Brzy se pouští do soupeře svými pěšáky na královském křídle, nicméně partie se hodně otevře a začne mít hodně slabin a žádný útok. Pak mě z neznámého důvodu vymění dánu za věž a střelce a jeho obnažený král nemá proti nepřátelské dámě šanci.

Na 4. desce hrál Petr Bačák, který ze zahájení vyšel o něco líp, nicméně po výměně dám se partie drží v remízových vodách. To se mění, když černý má ve věžové koncovce lepší figury. Nejdřív Petr ztratí pika, a pak pozice se mu každým tahem zhoršuje.

Bacak

Bačák zahrál Kg3? a král je potom moc daleko. Lepší bylo Ve2 a snažit se dostat krále do centra.

Na 5. desce Michal útočil na dámském křídle a soupeř na volném sloupci na královském, kde podotýkám nic neměl. Michal získal pika a pak šel těžkou koncovku se 2 spojenýma pikama střelcem a věží proti krajnímu pikovi věži a koňovi, kterou nakonec vyhrál. Nicméně měl lepší variantu v následující pozici:

Michal

Michal zahrál Dxf4, následovalo Df6+ Dxf6….Lepší byl tichý tah De2!. Bílý musí Vg1 a po Vb1 nemá co hrát. Žádný útok černého nefunguje, protože všechno kryje Sf8

Na 6. desce hrál Pavel Frýbort. Dostal se do koncovky s koněm a střelcem proti dvojici střelců, někde ztratil pika a nepřátelský král se dostal na jeho druhou řadu. Tuhle prohranou koncovku tahal skoro do 4 hodin…

Na 7. desce hrál František Šaňák. Soupeř do něj šel hned od 3. tahu, a pomalu každým tahem zvyšoval svůj tlak. Pak se rozhodl, že zaútočí po královi, což se mu nakonec povedlo. Šaňák ještě navíc hrál strašně pasivně a vůbec si neškrtl. (myslím, že žádná jeho figurka nepřekročila 4. řadu)

Na poslední jsem hrál já a řekněme, že moje střední hra byla strašná divočina. Sice sem získal pika, ale soupeř měl dvojici střelců a já měl 3 velké slabiny. Tak sem si řekl, že mu dostanu jeho krále. Nicméně moje plány mi pokazil jeden blbý šach, který jsem nakonec viděl, ale nějak sem si místo pořádného zamyšlení řekl, že to přece nějak zkusím a najednou jsem měl pika míň a prohranou pozic. Nicméně jsem to tahal dál a mohl sem to možná i zachránit, ale lehce jsem se přepočítal a soupeř mě nakonec přehrál.

já

Před touto pozicí předcházelo b4? h6? a Jf3. Soupeř teď zahrál obrovskou chybu a to Jf4. Já zahrál Dh4?? a po Je2+ (to je ten šach, který mi to pokazil) a Jxc1 jsem na tom dost špatně. Kdybych se já blbec zamyslel a zahrál Sxf4 Dxf4, a pak mám 2 možnosti: 1) Je5 a chytám dámu 2) Jh4! a krásně rozehraju všechny svoje figury a zbavím se dvojce střelců.

já 2

Já zahrál Va1?, lepší samozřejmě bylo c7, nicméně jsem přehlédl, že po Ke6 Vd8 už nejde zahrát Vc8, a proto se mi tato varianta nelíbila.

Komentáře k článku: