První zápas roku 2020 dopadá se štěstím vítězně. Opět zaúřadoval Michal Havránek, který hrál a remizoval nesmyslnou partii :-D Myslím že byl kompletně a totálně zdechlý, ale tak dlouho soupeře otravoval až to zremizoval. Zápas byl plný francouzské a remizí - ať už ze strachu (pan Skalka),z nudy (Tománek), nebo z totálně suché pozice (Hlúšek, Volčík).

V 11h vedem 3:2 a mladý Michal Hlúšek je lepší nejhůř remiz, Michal Havránek prohraný a já (Václav Stodůlka) stojím velmi dobře. Když vidím jakým způsobem to Michal Hlúšek hraje, tak odmítám remiz a hraju na výhru (v propočtu jsem si postupem nebyl úplně jistý, ale odhadl jsem to správně). Michal Hlúšek nakonec prohrává (tuhle koncovku si za rámeček nedá), já vyhrál a za stavu 4:3 dohrává Michal Havránek totálně prohraný. Vzhledem k prohýřeným 2 nocím za sebou jdu na oběd a dát si šlofíka. Nechávám Pavla Tománka s Michal Havránkem v hrací místnosti - o to větší překvapení když se v 16h probudím a zjistím že to skončilo remizou :-D

SK Boršice C TJ Polešovice
Havránek Michal V Z 1953 ½ - ½ 1990 Hrobař Vlastimil H Z
Hlúšek Pavel Z 1860 ½ - ½ 1767 Bernatík Lubomír Z
Tománek Pavel Z 1625 ½ - ½ 1743 Náplava Michal Z
Volčík Stanislav Z 1754 ½ - ½ 1691 Hlaváček Vladimír Z
Skalka Josef Z 1645 ½ - ½ 1637 Hlaváček Tomáš Z
Stodůlka Václav 1663 1 - 0 1642 Botek Jan H
Hlúšek Michal 1191 0 - 1 1671 Pavlas Miroslav H
Hlúšek Martin 1111 1 - 0 1091 Bílek Vojtěch
  -

 1. šachovnice Michal Havránek - postupně se dostal do prohrané pozice kdy bojuje proti třem spojeným volným pěšcům. Opět ukazuje jaký obrovský bojovník to je, když to nejen hraje, ale nakonec ještě zremizoval.

Partii jsem opustil přibližně v této pozici:

havranek diagram1

Bílý na tahu, soupeř 3 volné spojené piky a věčný šach se nekoná ... Říkal jsem si, že je to otázka chvilky. Partie se nakonec dostala do kritické pozice:

havranek diagram2

Černý na tahu sebral Dxc5, bílý představil b4 a teď může černý bílé vočůrat pomocí krásného tahu Dc4 !! je to takový dovojí úder - bílý nemůže zároveň pokrýt mat na a2 (ať už dámou nebo věží po ústupu králem) a věž. Černý místo toho zahrál Vf3 ? a partii remizoval

2. šachovnice Pavel Hlúšek - hrála se vyrovnaná pozice, kde asi jediné zajímavé byl postavení černého krále na f6 ... Nakonec remiz.

hlusek pavel

3. šachovnice Pavel Tománek - hrála se francouzská a Pavel brzo nabídl remiz. V partii se prakticky nic nestalo.

4. šachovnice Stanislav Volčík - opět francie, parti se postupně dostala do suché pozice. Mně přišlo že je Staňa horší, bílý mohl vymýšlet útok na královském křídle. Zkoušeli to tahat a Staňa byl rozsekán :-D 

volcik

5. šachovnice Josef Skalka - hrála se tuším zase francie, ale pan Skalka se nedrží zavedených struktur a natahal c4 a b3 pěšce. Začal si myslet že je prohraný, tak nabídnul remizu - soupeř mu málem utrhl ruku .... Ani jsem nestihl udělat fotku

6. šachovnice Václav Stodůlka - hrál jsem s černýma italskou a zase jsem přehodil tahy (letos tuším už podruhé - měl bych si tohle zahájení zopáknout :-D ). Dostal jsem se do horší pozice, ale soupeř toho nevyužil, takže jsem zkonsolidoval síly začal otravovat. Mezitím jsem blbec prošel kolem zisku pika :( Podařilo se mně rozbít soupeřovi piky na dámském křídle a plán byl jasný - piky posbírat a vyhrát ;)

Naštěstí mně to soupeř dost ulehčil.

stodulka1

Napadám na e6 a můj plán je jasný ... sebrat ideálně oba piky na dámském křídle a potom dát 2 věže za dámu - se 4volnýma pikama by to mělo být cajk.

Přišlo 21. Vad1 tady kryju pika - budu ho potřebovat. 21. .... c6, 22. Vfe1 tady jsem zvažoval braní e6 hned, ale uvědomil jsem si, že můžu sebrat Dxa3 a bílý nemá pořádně jak krýt všechno. Jedině asi Dg3, ale to už rozběhnu "a" pika a zbytek poberu později. Bílý zahrál chybně 24. c4 tady plním plán 2x sebrat na e6 a potom dobrat pika. Bílý má ještě tempo míň kvůli slabé 1. řadě a daří se mně dostat pika na 3. řadu. To už začíná smrdět a soupeř dělá rozhodující chybu.

stodulka2

Bílý na tahu má jedinný tah Ve2. Na to jdu b5 a postupně piky dotlačím do dámy. Soupeř ale zahrál Ve3 ?? a na to mám krásnou taktiku v podobě c2 !! Vychází všechno černému a získá věž.

7. šachovnice Michal Hlúšek - myslím že celou partii stál lépe až se dostal do věžové koncovky a nějak ztratil nit. Začal hrát bez plánu, ztrácet tempa věžema a králem až postupně partii prohrál. Škoda, stačila remiz a Michal Havránek se mohl v klidu vzdát a jít domů (nebo na pivo ;) ).

hlusek

Komentáře k článku: