Poslední kolo letošního kalendářního roku soutěže ZKS se hrálo 15.12. a my hostili Holešov. Já bohužel přišel na zápas asi o 15min pozděj protože jsem se vracel z Olomouce, ale zápas to nijak neovlivnilo. Hned v pondělí mě skolila rýmička s kašílkem - takže jsem byl totálně mrtvý, proto článek se zpožděním.

Při mém příchodu už byl prohraný pan Ludvíček s figurou méně a Dominik Pfeffer měl čistého pika míň - takže nic moc. Nakonec jsme prohráli nejtěsnějším rozdílem a myslím že zaslouženě, ani v jednom momentě zápasu jsme neměli na remizu a mohl nám pomoci jen šťastná náhoda.

SK Boršice B ŠK Holešov B
Pfeffer Dominik Z 1722 0 - 1 1957 Dvouletý Tomáš H Z
Frýbort Pavel Z 1764 ½ - ½ 1842 Macůrek Miloslav Z
Šaňák František Z 1805 0 - 1 1991 Petržela Pavel V Z
Ludvíček Josef 1732 0 - 1 1815 Vymětal Milan Z
Tománek Pavel 1625 ½ - ½ 1726 Myška Dušan H
Volčík Stanislav 1754 ½ - ½ 1794 Krajcar Pavel Z
Stodůlka Václav 1663 1 - 0 1762 Ševela Vladimír Z
Skalka Josef 1645 1 - 0 1691 Žáček Svatoslav Z
  -

 1. šachovnice Dominik Pfeffer - hned v zahájení ztratil pika a od toho se odvíjela celá partie. Jeden moment se mně zdálo, že Domer získal kompenzaci v aktivních figurách, ale byl to asi jen přechodný jev, protože za chvilku už stál na prohru.

pfeffer

2. šachovnice Frýbort Pavel - asi pospíchal domů, dal rychlou remiz. Podle mě pozice remizová nebyla, bylo v ní hodně co hrát.

3. šachovnice Šaňák František - partii jsem moc nesledoval, poslední dobou mě zavinovačky pana Šaňáka moc nebaví :-D nicméně se dostal do špatné věžovky (aspoň myslím že byla špatná i když pan Šaňák tvrdí určitě minimálně remiz), která z nepochopitelného důvodu přešla do totálně prohrané pěšcovky.

sanak

Ať se na mě pan Šaňák nezlobí - ale tahle koncovka je podle mě prohraná. Černý má pika víc, aktivnějšího krále i věž ...

4. šachovnice Ludvíček Josef hrál asi od 5. tahu bez figury a bez šancí ... tahal to ale až do 14h

ludvicek

5. šachovnice Tománek Pavel - se postupně dostal v zablokované pozici do nestejnobarevných střelců. Taková partie kde se prakticky nic nedělo.

tomanek

Přjde mně to? Nebo Pavlovi houfně mizí vlasy ? :-D

6. šachovnice Stanislav Volčík - celkem odvážně odešel králem pod otevřené sloupce, přišlo mně to dost na hraně - ale asi totálně v pořádku. Ani pořádně nevím jak se to zremizovalo - asi jsem právě řešil něco u své partie. Nutno dodat že Staňa už povýšil na pouhý jeden fofrklacek ;)

volcik

7. šachovnice Václav Stodůlka - mě poslední dobou šachy hrozně baví, možná se projevil i čas který do nich investuju - těžko říct, ale daří se ;) Soupeř hrál sicilskou - tak jsem se pokusil o Morra gambit, bohužel nebyl přijat což mě malinko zklamalo. Ale ze zahájení jsem vyšel se silným centrem - se dvěma jezdci proti dvojici střelců, ale pozice nebyla nijak otevřená a střelci soupeře pasivní, takže mě to moc netrápilo.

Po zahájení jsem malinko ztratil nit a postrácel hromadu temp dámou - naprosto zbytečně a idiotsky, kdy jsem každým tahem pomohl soupeři. Tady se stala hra vyrovnanou, ale přišlo mně že soupeř moc neví co s tím a postupně se mně podařilo získat poziční výhodu. Až do situace kdy jsem udělal hrubku na diagramu:

stodulka diagram

po tahu 32. .... Vb8 bílý (já na tahu). Myslím že stojím pěkně, dobrý kůň aktivní figury - až na krále (už se malinko blížila časová kontrola, ale nic dramatického). V této variantě jsem měl vymyšleno 33. Dc3 ? (což jsem taky prakticky bez přemýšlení zahrál). Na první pohled to vypadá hezky .. kryju svého pika, napadám soupeřova, obsazuju volný sloupec. Jenže černý má fintu v podobě 33. ... fxe5, 34. fxe5 Dxd6 !, 35. exd6 Sxc3, 36. bxc3 a po Vd8 je to totálně remizové. Musím soupeře pohchválit, našel to moc hezky a mě to vůbec nenapadlo. Měl jsem hrát 33. Dd4 a otravoval soupeře na královském křídle.

No nicméně jsem se rozhodl remizovou věžovku hrát (vyplatilo se to v Dolním Němčí, tak proč ne aj doma :-D ). Nepodařilo se mně ale soupeře někde přechytračit nebo nachytat, bránil se dobře. Ani doma jsem nenašel jak to hrát za bílého lépe - vždy byla obrana. Nakonec jsem se rozhodl pokusit se získat posledního soupeřova pika a vyhrát věžovku s dvojpikem víc - což se po hrubé chybě soupeře povedlo ....

stodulka diagram1

černý na tahu zahrál chybně 63. ... Ke4 ? (mělo přijít Kg2 = ) protože 64. Kh5 a druhá chyba Vg8 ? (šance na remiz drželo 65. Va6 např.). Celý vtip je v tom že já dám první šach 65. Vf4, tím si i pokryju pika až potom seberu králem a vyhraju dvojpika. První brát králem je hrubá chyba pro Vxg5 a to už je remiz.

Ne každá remizová koncovka skončí remizou ;) 

8. šachovnice Josef Skalka - hrál pěkně, ukořistil soupeři pika na e2 a později i kvalitu. K tomu přidal další hromadu pěšců a to už nešlo hrát - pěkná aktivní partie.

skalka

Komentáře k článku: