V první adventní neděli jsme jeli do Dolního Němčí. S tímto soupeřem se nám dlouhodobě nedaří vyhrát, tuším že snad 3 roky po sobě jsme prohráli 4.5 , tento den se to ale podařilo zlomit i když jsme nebyli favorité (jenom na jedné šachovnici jsme měli větší ELO - u pana Skalky). Zápas jsme vyhráli na zadních šachovnicích kde jsme zabodovali v poměru 3:1 a poslední pověstný hřebíček do rakve zasadil soupeřům pan Šaňák. Moc pěkný a bojovný výkon a těsná výhra 4.5 se počítá ;)

Zápas byl pikantní i z jiného pohledu, protože se potkali skoro ty samé dvojičky na zadních šachovnicích jako vloni - takže odveta ze vším všudy !! Navíc jsem tentokrát neřídil, tak sem zašel na pivko pokecat se soupeři do přilehlé hospůdky ...

ŠK Dolní Němčí A SK Boršice B
Symerský Petr H Z 2112 1 - 0 1773 Frýbort Pavel Z
Světinský Antonín Z 1867 1 - 0 1841 Šebela Ladislav Z
Zpěváková Kateřina Z 1827 0 - 1 1805 Šaňák František Z
Hruška Karel Z 1926 ½ - ½ 1732 Ludvíček Josef
Hrabal Radek H 1793 0 - 1 1625 Tománek Pavel
Šumšal Václav 1845 ½ - ½ 1754 Volčík Stanislav
Šťuka Josef 1707 0 - 1 1663 Stodůlka Václav
Štos Radek 1506 ½ - ½ 1645 Skalka Josef
  -

 1. šachovnice Pavel Frýbort hrál s velmi silným soupeřem. Rozehrál dobře, neměl žádné slabiny ale postupně začal tahat za kratší konec, až se dostal do prohrané pozice. Tady nevím jak přesně, ale nejspíš se to postupně zhoršovalo až se to úpně zhoršilo :-D

frybort

Pan frýbort v už prohrané pozici. Kůň i král velmi špatný a pěšec soupeře se bude blbě chytat ...

2. šachovnice Ladislav Šebela hrál podle mě velmi pěkně, stál aktivně napadal. Postupně se dostal do věžové koncovky - opět přesně nevím jakým způsobem. Snad doplní do komentářů někdo ze zúčastněných. Věžovka byla remizová, nějakým způsobem to ale pan Šebela prohrál - jel jsem prvním autem, takže nevím jak přesně.

sebela

Vzniklá koncovka :

sebela diagram

Pan Šebela z bílýma, černý na tahu. Bílý nakonec prohrál, ale nevím moc jak - musel zvolit špatný plán, protože tohle je určitě remizová pozice.

3. šachovnice František Šaňák se dostal pod tvrdý útok. Tady jsem si jistý že tam byla jasná prohra. Naštěstí pro nás to soupeřka uchopila za špatný konec a partie se dostala do vyhrané koncovky pro pana Šaňáka, kdy měl pika víc. Na koncovce se mně líbilo, že pan Šaňák dal věž za pika - měl ale 2 spojené poslouplé volné piky a krála pod něma. Soupeřka krála daleko - takže nebylo jak je pochytat oba dva.

sanak

Pozice u které jsem si jistý, že je prohraná za černého. Dáma + střelec + kůň co míří na krále musí skončit špatně.

sanak diagram

Pozice po "ztrátě" věže za pika - není síla na světě, která by oba piky zastavila ....

4. šachovnice Josef Ludvíček - hrál takovou zablokovanou pozici ve které se pokoušel útočit na krále, ale moc to nešlo. Nakonec zpravedlivá remiza - navíc remiza prakticky znamenala vítězství v zápase, takže se počítá o to více.

ludvicek

5. šachovnice Pavel Tománek - první odveta ;) Pavel na na soupeře dokonce připravoval zahájením. Podařilo se mu (po špatném propočtu soupeře) získat kvalitu. Soupeř měl ale výborně umístěného střelce v centru, který nešel  vyhnat (krytý pikem proti izolovanému pěšci). Naštěstí měl ale soupeř pasivní věž i krále a na to postupně prohrál. Odveta dokonána.

tomanek

6. šachovnice Stanislav Volčík - obsadil stůl svýma fofr klackama :-D a pustil se do soupeže královským gambitem. Podařilo se mu dosáhnout pěkné pozice s dámou v centru. Nevím jestli něco podcenil nebo soupeř hrál tak dobře, ale postupně se situace úplně vyrovnala a skončila v pěšcové koncovce s rovnoměrným rozložením pěšců. Soupeř měl o něco lepšího krále, ale vyhrát to asi nešlo za žádnou stranu - i když se o tom po partii dohadovali. Sám bych si to rád vyzkoušel nanečisto (ideálně u piva :-D), ale snažil jsem se přelstít soupeře ve své remizové koncovce, takže sem něměl čas to řešit.

volcik

7. šachovnice Václav Stodůlka a odveta č. 2 ... Vloni se hrála dost velká divočina tak jsem se o to pokusil v podobném zahájení i letos. Ale pozice se postupně splošťovala až se stala úplně plochou - asi jako pověstné lentilky pod kobercem. Na šachovnici stála objektivně remiz, ale zdálo se mně že pověstný chlup mám a z loňska jsem si pamatoval že soupeř nehrál věžovou koncovku úplně přesně - tak jsem se rozhodl soupeře zkoušet. Nakonec mně "instinkt" nezklama a soupež zvolil špatný plán, který mně umožnil zavěsit.

stodulka diagram1

Tady už s černýma začínám být o něco lepší (pořád ale remizové už to chce přesnou hru). Soupeř zvolil špatný plán s postupem Kf3, na to přišlo d4 a bílému dřív nebo později dojdou tahy, případně jako černý udělám Vc2, Vc3 což by na výhru mělo stačit. Takže se musel opět vrátit zpět Kg3 a to jsou 2 tempa. Mělo přijít Ve3, f3, h4, Ve4 atd atd. Ještě vzponemu poslední trik soupeře - tady apeluju hlavně na mladé hráče (jestli tohle čtou :-D, ukážem v kroužku) jak se dá jasně vyhraná pozice ještě zahodit

stodulka diagram2

Bílý zahrál f4+, na to musí přijít jediný správný tah Kd5, jinak bude výhra komplikovanější - i zremizovat se to dá. Ještě před tímto celým ale musí mít černý spočítanou variantu která se hrála. Vxb7 a na to musí přijít Kc6 (případně Ke6 ale to opět dává nějaké šance). Hlavně ne prosím dosadit dámu ! Protože po Vd7+ černý přijde nejen o dámu, ale je to remiz ...

8. šachovnice Josef Skalka - odveta č. 3, vloni se pan Skalka vzdal ve vyhrané pozici. Letos se hrála taková podivná nemastná neslaná pozice bez dam. Myslím že byl pan Skalka i horší. Nakonec to skončilo v koncovce nestejnobarevných střelců a to byla ložená remiza.

skalka

Komentáře k článku: