3.11.2019 jsme nastoupili v domácím prostředí proti Zlínu C a dostali pořádnou nakládačku ve 2. kole ZSK-západ. Zezačátku zápasu to nevypadalo tak zle, ale postupně nás začali soupeři přehrávat na všech šachovnicích. Jen se štěstím jsme uhráli několik remíz. V tomto zápase jsme moc šancí neměli.

SK Boršice B ŠK Zlín C
Náplava Petr Z 1858 0 - 1 1899 Balážec Ludovít H Z
Pfeffer Dominik Z 1722 ½ - ½ 1932 Jurča Marek H Z
Šebela Ladislav Z 1841 0 - 1 1908 Hronek Martin V Z
Šaňák František Z 1805 ½ - ½ 1861 Foukal František Z
Ludvíček Josef 1732 0 - 1 1894 Palica Jiří Z
Tománek Pavel 1625 ½ - ½ 1682 Dubovecký Josef Z
Stodůlka Václav 1663 0 - 1 1784 Kokrda Vladimír Z
Skalka Josef 1645 0 - 1 1578 Mařák Jakub
  -  

 1. šachovnice Petr Náplava - hrála se strašně nepřehledná pozice se spoustou figurek. Zdálo se mně, že Petr útočí na krále - ale opak byl asi pravdou. Moc jsem se v tom nevyznal. Petr nakonec ztratil materiál a prohrál

naplava

2. šachovnice Dominik Pfeffer - od začátku se zdála pozice vyrovnaná až to tak skončilo. Nejsem si jistý jestli vůbec vybočila partie z rovnováhy

pfeffer

3. šachovnice Ladislav Šebela - přišlo mně, že byl celou partii lepší. Na konci za rozhodnutého stavu ukončil boj a vzdal se.

sebela

4. šachovnice František Šaňák - nemohl postavit "svou zeď" tak si našel jiný způsob jak nám brnkat na nervy. Všechny figurky v základním postavení a na 7. řadě vytažený jenom král (viz foto). Myslím si, že soupeř to nehrál dobře, protože takhle se šachy hrát nedají. Postupně se panu Šaňákovi podařilo figury vyvinout a partii zremizovat.

sanak

5. šachovnice Josef Ludvíček - byly opačné rošády a soupeř útočil na krála pana Ludvíčka. Ten se rozhodl nebát se vlka nic a schlamstnout 2 piky na stejném křídle. Myslím ale že to bylo ještě korektní, potom se zapletl dámou na opačné křídlo a soupeř ho pěknou kombinací zmatoval.

ludvicek

6. šachovnice Pavel Tománek - měl celkem pěkné centrum, ale sebral špatnou figurkou a sesypalo se mu to - hrál potom bez pěšce. Podařilo se mu ho získat zpět, ještě se pokoušel (celkem úspěšně) o výhru. Nakonec remiz, ale tahle partie byla jediná šance na bod.

tomanek

Pavel mně poslal jakým způsobem mohl partii vyhrát.

tomanek diagram

Bílý sebral střelce na e8, Pavel bral tuším králem. Stačilo ale zahrát a3 a bílý nemá jak pika chytit. Jenom si musí potom dát bacha ve variantě a3, Sxf7 Kxf7, e6+ nejít Kf6, ale Ke7. Jinak po Kd6 a2, e7 a1(D), e8(D) dosazuje dámu i bílý - pokud tedy dobře vidím ... píšu to maliko ze záklonu.

7. šachovnice Václav Stodůlka - zahájení jsem myslím zvládl dobře, začátek střední hry také. Měl jsem centrum, aktivní figury, věž na 4. řadě co působila na obě křídla. Tady jsem ale zvolil špatný plán a začal hrát na dámském křídle - visel mně tam pěšec a přišlo mně logické jím rozbít pěšce soupeři a díky většímu prostoru proniknout do tábora. Tohle se bohužel ukázalo jako špatný plán a ve výsledku jsem  byl na dámském křídle slabší a už s tím nešlo nic dělat. Měl jsem se vykašlat na nějaké pika a vším co šlo skočit po královi ...

8. šachovnice Pan Skalka a jeho soupeř co hrál minimálně na elo 1800 ;) Pan Skalka měl od začátku horší pozici, nic nevymyslel (podle jeho slov mohl ztrácet figuru) soupeř ale získal centrálního pěšce, rozpohyboval své centrum a pana Skalku umačkal.

skalka

 

Komentáře k článku: