V neděli 13.10.2019 jsme vstoupili do nového ročníku soutěží družstev. Hrála družstava Boršice A,B a D. Naše nejvyšší družstvo hraje letos 2.ligu skupinu E. Na úvod jsme narazili na silné hráče ze Starého Města B. Zápas se překvapivě vůbec nevyvíjel na jednu branku, jak jsme si mysleli před začátkem soutěží (myšleno že rozhodně nejsme favority v zápasech), ale byl vyrovnaný dlouhé hodiny. Když už jsem si říkal, že to vypadá na celkovou remízu, tak se mně podařilo ztratit kvalitu a tím se výhoda přehoupla na stranu soupeře. Prohráváme tedy v poměru 2,5-5,5.

Boršice - St.město B

SK Boršice     ŠK Staré Město B
Gabriel Adam Z 2057 0 - 1 2192 Húsek Martin V Z
Volčík Luděk Z 2101 1 - 0 2123 Mrkus František Z
Jireš Jiří H Z 2066 ½ - ½ 2254 Bažant Petr Z
Náplava Pavel Z 2037 0 - 1 2254 Vrána František Z
Pfeffer Erik Z 1987 ½ - ½ 1906 Babula Vlastimil V Z
Bačák Petr H Z 1943 ½ - ½ 2046 Horsák Jan Z
Havránek Michal 1961 0 - 1 1987 Blaha Petr
Pfeffer Dominik 1728 0 - 1 1895 Šmíd Jan
    -    

 

 Když to vezmu postupně, tak na 1.šachovnici chtěl Adam Gabriel získat kvalitu, což mu soupeř umožnil. Adam ale asi nedocenil sílu dvojice střelců, která soupeřovi zůstane a na tu dojel. Postupně poztrácel pěšce a nakonec skončil s věží proti dvěma střelcům a převaze pěšců a partii vzdal.

Na 2.šachovnici hrál Luděk Volčík proti svému soupeři pozici s opačnýma rošádama. Útok černého se ukázal jako účinnější a nepomohl ani zoufalý pokus bílého ubránit své slabé body stažením všech svých figur ke králi.

Na 3.šachovnici hrála naše nová posila Jiří Jireš a hned na úvod vyfasoval takhle silného protivníka. Nicméně během partie bych řekl, že se neděly žádné divočiny a v poziční hře se přešlo do koncovky nestejných střelců. V jednu chvíli to opticky vypadalo pro černého trošku nadějnější, ale nic tam nebylo a nestejní střelci splnili svůj úkol a partie skončila remízou.

Na 4.šachovnici si Pavel Náplava po zahájení vytvořil slabiny na dámském křídle. Jeho soupeř pak na tom založil svůj plán hry a postupně zvyšoval převahu, až získal rozhodující materiální výhodu.

Na 5.šachovnici měl Erik Pfeffer obrovské štěstí. Většinu partie stál prohraný a jen díky soupeřově mládí a nezkušenostem se mu podařilo s odřenýma ušima přejít rovněž do koncovky nestejných střelců, která po pár tazích skončila remízou. V jednu chvíli mohl Erik dostat čtyřtahový mat, ale soupeř to neviděl.

viz diagram:

Pfeffer Erik - Babula Vlastimil 
Pfeffer Erik - Babula Vlastimil po 27.tahu bílého Sg4

V pozici na diagramu mohl černý našeho hráče nezabranitelně zmatovat, ale místo toho zahrál jenom 27.....Dh7. Podle počítače je sice pozice černého stále lepší (skoro -3), ale mat je mat, co si budeme povídat.

Na 6.šachovnici Petr Bačák odehrál podobný poziční boj jako na třetí šachovnici, ale s méně tahy. Soupeři si posbírali pěšce na dámském křídle, zredukovali množství figur na šachovnici a následně se rozešli smírem.

Na 7.šachovnici jsem hrál já (Michal Havránek). Celou dobu jsem si myslel, jak pěkně stojím a byl jsem s pozicí velmi spokojený. Až doma na PC jsem zjistil, že jsem většinu času stál hůře (-1,5 až -2 pro soupeře). Zajímavé. Potom jsme se dostali do koncovky o které jsem byl přesvědčený že stojím mírně líp (doma to podle PC ale ukazovalo jen totální remízu PC 0.00). V tu chvíli jsem se v té koncovce rozhodl otevřít pozici, aby se alespoň něco dělo. Bohužel jsem si nevšimnul jednoduchého obratu, po kterém jsem zůstal bez kvality. Tento obrat tam stál několik tahů a můj soupeř ho nejprve taky neviděl. Nakonec si ho na rozdíl ode mě všimnul a zahrál.

Na 8.šachovnici hrál Dominik Pfeffer. Dohrávalo se dlouho. V jednu chvíli to podle zápisu vypadalo na třikrát opakovanou pozici, ale hráči vesele hráli dál. Kolikrát soupeř Dominikovi nabídnul remízu nevím, ale ten ji vždy odmítnul. Nakonec náš hráč ztratil pěšce a v prohrané pozici nabídnul remízu zase on. Soupeř samozřejmě nepřijal a protože už o nic nešlo, tak se Dominik rovnou vzdal.

Zápas to byl napínavý, akorát mě naštvalo, že tam bylo moc dlouhých partií. Kdo to má všechno přepisovat.

Zpráva z 1.kola je zde.

Komentáře k článku: