V neděli 18.11 jsme se vydali na zápas do Napajedel. Soupeři nás přátelsky přivítali a začalo se hrát. Kolem jedenácté hodiny končili první partie. Stanislav Volčík vyhrál a Michal Havránek prohrál. Tománek, Hurdes a Šaňák remízovali. Při stavu 2,5:2,5 jsme čekali, jak skončí další partie, které byli docela vyrovnané. Naštěstí Pavel Frýbort pokořil svého soupeře na královském křídle a Josef Ludvíček udržel remízu s kvalitou míň, stav 3:4 pro nás. Pak se už čekalo jen Ladislava Šebelu, který stál o něco líp, ale začal dělat chyby a prohrál, což ukončilo zápas za stavu 4:4.

Autor: Pavel Tománek

TJ Fatra-Slavia Napajedla A SK Boršice B
Pálka Bronislav Z 1927 1 - 0 1979 Havránek Michal V
Kopčil Milan Z 1966 0 - 1 1777 Frýbort Pavel Z
Vidlář Pavel Z 1986 1 - 0 1841 Šebela Ladislav Z
Bartas Pavel Z 1881 ½ - ½ 1747 Ludvíček Josef Z
Kozojed Vlastislav Z 1891 ½ - ½ 1838 Šaňák František Z
Bažant Pavel Z 1781 ½ - ½ 1625 Tománek Pavel
Macura Emil Z 1906 0 - 1 1752 Volčík Stanislav
Černý Michal H Z 1594 ½ - ½ 1759 Hurdes Josef
  4 - 4

 michal

1.šachovnice-Michal Havránek. Michala soupeř furt otravoval dámou na královském křídle, a pak připojil i koně a Michal to nezvládl a ztratil figuru. Prý si koupí novou matraci a jeho výkon se pak zlepší tak uvidíme.

diagram1

Černý na tahu, následovalo Vf7 Jd8? a mělo následovat g5 Dxg5 Vg7 a bílý ztrácí figuru. Bohužel Michal viděl chycení figury, které tam nebylo. Takže následovalo Jd8? Vg7? Jxb7 Vb8 a3 Df8 c5 a bílý kůň uniká.

frybort

2. šachovnice-Pavel Frýbort. Frýbort se furt snažil nějak vyvinout na dámském křídle, ale to se mu moc nedařilo, tak začal útočit na krále, černý se v časovce špatně bránil až nebránil a padl.

diagram2

Černý na tahu zahrál b3, jde vidět, že se útoku nebojí. Pokračovalo f5 Jf8 (kůň na e7 je lepší) Sf4 g6 Kh1 Kh7 Vg1 Db5 Vg3 De7 fxg6 fxg6 Sxg6

diagram3

Konec, šmitec.

sebela

3. šachovnice-Ladislav Šebela. Docela hezky útočil na krále, ale asi tam nic neměl, pak v uzavřené pozici ale pustil a sloupec. Soupeř ho díky tomu později rozdrtil, velká škoda.

ludvicek

4. šachovnice-Josef Ludvíček. Měl o 2 piky víc, ale dostal nějaký zkrat a obětoval kvalitu a následovala docela těžká koncovka která končila remízou

diagram4

Bílý na tahu, Vxg5 Vxc3+ Kf4 Vxg5 Vxg5 hxg5 a následuje těžká, ale nejspíš remízová pozice

sanak

5. šachovnice-František Šaňák. Šaňák se snažil nějak zabednit, ale jeho pozice vypadala fakt hrozně, figury na 1. a 2. řadě, dvojpici. Naštěstí byl, ale docela uzavřený. Nejdřív v desátém tahu nabídl remízu, kterou soupeř odmítl. Asi o 2 hodiny a 20 tahů později soupeř nabídl remízu kterou Šaňák přijal.

6. šachovnice-Pavel Tománek. Já jsem hrál docela vyrovnanou hru, kdy jsem soupeři udělal dvojpika na dámském křídle a chtěl sem to vyhrát na královském. Docela mi aj pomáhal tím, jak moc jsme měnili figury. Nakonec tam našel oběť střelce, ke které jsem nenašel správnou protihru a po dosazení dám jsme to dali za remízu.

diagram5

V této pozic jsem se asi na půl hodiny zamyslel, kdo je na tom vlastně líp. A zjistil sem, že když obětuju koně a půjdu po e pikovi, že soupeř je rychlejší. Tak jsem šel po a pikovi, což byla chyba. Následovalo Kxc2 Se1 a4 Sxg3?? Jxg3 h4

diagram6

V této pozici jsem měl jít Jf1 a svým králem si jít pro e a potom i pro h pika. Svého e pika bych dosadil a lehce bych vyhrál. To jsem bohužel neviděl a zahrál jsem Jh1?? a králem jsem šel pro a pěšce.

stana

7. šachovnice-Stanislav Volčík. Staňa v dámské koncovce s různopolnými střelci získal 2 pěšce a vyměnil dámy. Potom už to byla jen záležitost času.

hurdes

8.šachovnice-Josef Hurdes. Hrál se myslím dámský gambit, Hurdes vyrobil docela pěkný útok na krále, bohužel tam ale nic nenašel. Určitě se to dalo hrát dál, ale z nedostatku času se začal soupeře bát. Soupeř nabídl remízu a on ji vesele přijal.

Komentáře k článku: