V neděli 14.10.2018 začala Zlínská krajská soutěž svým prvním kolem. Naše družstvo Boršice B přivítalo na domácí půdě družstvo z Holešova B. Hosté přijeli jenom v sedmi lidech, a tak jsme hned od začátku vyhrávali o bod. V dalším průběhu zápasu jsme se několika remízama a dalším vítězstvím dopracovali na 5 bodů, takže vítězíme v poměru 5-3. Soupeř nepřijel ve své nejsilnější sestavě, ale byl to boj celý zápas.

SK Boršice B     ŠK Holešov B
Havránek Michal V 1993 ½ - ½ 1802 Macůrek Miloslav Z
Pfeffer Dominik Z 1736 ½ - ½ 1723 Petr Zdeněk H
Frýbort Pavel Z 1777 ½ - ½ 1742 Krajcar Pavel Z
Šebela Ladislav Z 1841 ½ - ½ 1762 Ševela Vladimír Z
Ludvíček Josef Z 1747 ½ - ½ 1725 Myška Dušan H
Tománek Pavel 1625 ½ - ½ 1544 Dvořák Eduard
Volčík Stanislav 1758 1 - 0 1485 Petřivalský Jiří
Skalka Josef 1696 1 - 0    
    5   3    

Upraveno 15.10.2018

Pro procvičení propočtu ukážu akorát dva okamžiky ze své partie, kde jsem bílýma nakonec remizoval. Ale jak ukazují diagramy, mohl jsem hrát mnohem lépe.

V prvním diagramu po ...Jc3+ jsem se nedokázal odhodlat k braní bxc3, protože jsem nedokázal propočítat, jestli uniknu útoku černých figur na krále nebo ne. Podle PC bylo braní s výhodou cca +3.6 pro bílého - takže výhra. Nebylo mně prostě jasné, jestli po braní na c3 a ústupu krále na a1 dokážu udržet pozici. V partii jsem místo braní pouze uhnul králem na a1, po čemž je pozice přibližně vyrovnaná.

Havránek - Macůrek
Havránek - Macůrek, bílý zahrál pouze Ka1? místo bxc3!

Další zajímavý okamžik nastal po pár tazích, kde černý sebral věž na d4. Když jsem přišel k partii, tak jsem automaticky zahrál Dxd4. Přitom místo dobrání věže jsem měl zahrát Jh5!! s výhrou. No ale i kdybych ten tah u partie viděl, zase si nejsem jistý, jestli bych ho zahrál, ono to totiž chce dobrý propočet a odhad a dávat kvalitu by se mně asi nechtělo. Nicméně pro PC opět nebylo co řešit.

Havránek - Macůrek
Havránek - Macůrek, černý zahrál ...Vxd4, odpověď byla Dxd4? místo Jh5!

 

Z ostatních partií byla zajímavá partie na 6.šachovnici. Pavlův soupeř jako bílý získával díky útoku na krále černou dámu za nějaký nedostatečný materiál pro černého. Nicméně bílý to dokázal "vymyslet" tak, že dámu sice získal, ale zbytečně za mnoho svých lehkých figur. V následujícím průběhu byl podle mě černý vyhraný, ale nabídnul bílému remízu, který ji vděčně přijal.

Jediné vítězství tak zaznamenal pouze Stanislav Volčík na sedmé šachovnici.

zpráva z 1.kola je zde.

 

Podrobnější informace o jednotlivých partiích dodal Pavel Tománek:

2.šachovnice-Dominik Pfeffer. Hrála se Larsenova hra. Bílý měl docela otevřené královské křídlo, Dominik tam ale žádnou skulinu nenašel. Jde vidět, že soupeř se naší hvězdy bál, protože mu nabídl remízu už 9:30. Tu Dominik odmítl. Přijal až další nabídku, která byla o pár hodin později.
domer

3.šachovnice-Pavel Frýbort. Ke konci partie byl asi vyhraný, ale kvůli nedostatku času se dohodl se soupeřem na remíze.

frybort

4.šachovnice-Ladislav Šebela. Dostal se do koncovky, ve které měl pěšce míň, ale soupeř nevěděl, co s tím, a tak přišla další remíza.

sebela

5.šachovnice-Josef Ludvíček. Hrála se taky sicilka, ke konci hry byl asi vyhraný, ale remíza je přece jen jistější.

ludvicek

6.šachovnice-Pavel Tománek. Já jsem zkoušel svoje tradiční výpady na královském křídle. Tentokrát mi bohužel nevyšli a šel sem hrát s třema figurama proti dámě. Soupeř by měl ještě volné celé královské křídlo a lehce by se mu vyhrávalo. Naštěstí taky udělal chybu a najednou sem měl 4 figury proti dámě a o hodně lepší pozici. Soupeř to furt mohl uhrát na věčný šach, ale furt šel na výhru. Ve chvíli, kdy jsem byl vyhraný, jsem mu nabídl remízu a on ji vesele přijal.

 7.šachovnice-Stanislav Volčík. Získal figuru, soupeř sice bojoval, ale po pár tazích se vzdal.

8.šachovnice-Josef Skalka. Zklamaný, že mu žádný soupeř nedošel, si dal kafé a sledoval ostatní hry.

Komentáře k článku: