V posledním kole této sezóny jsme se doma utkali se Vsetínem B. První partie skončili už po první hodině. První skončili Pavel Tománek, Dominik Pfeffer a Jaroslav Vrtal, a to všichni remízou. V další hodině vyhrál Pavel Náplava a prohrál Erik Pfeffer a podle pozic jsme se těšili, že ještě nakonec vyhrajeme. Pak remízoval Michal Havránek a Luděk Volčík hned na to vyhrál. Při stavu 4:3 už se jen čekalo na partii Ladislava Šebely, který v té partii měl minimálně furt remízu, ale nakonec „šel na výhru,“ vymyslel blbost a prohrál. Nakonec teda při stavu 4:4 jsme se ve 2 hodiny rozešli dom. V tabulce jsme se v této soutěži umístili na 8. místě, a to bez hostů, takže se určitě nemáme za co stydět. V této sezoně se všechny naše družstva udrželi, takže si určitě nemáme na co ztěžovat.

SK Boršice A ŠK Zbrojovka Vsetín B
Volčík Luděk (Z) 2121F 1 - 0 2132F Stančík Jakub (ZV)
Havránek Michal (Z) 1997F ½ - ½ 1856F Kovařík Matyáš (Z)
Náplava Pavel (Z) 2040F 1 - 0 1907F Gabryš Lukáš (Z)
Pfeffer Erik (Z) 1976F 0 - 1 1960F Smilek Petr (Z)
Vrtal Jaroslav (ZH) 2022F ½ - ½ 2113F Bosák Jan (ZV)
Pfeffer Dominik 1735F ½ - ½ 1774F Závodný Jaroslav (Z)
Šebela Ladislav 1851F 0 - 1 2042F Zajíček Petr
Tománek Pavel 1623F ½ - ½ 1652F Martinák Vlastimil
  4 : 4

Autor: Pavel Tománek

ludek

1. šachovnice-Luděk Volčík. Luděk získal kvalitu za 2 pěšce, a ještě k tomu si zablokoval půlku figur. Ale naštěstí soupeř se potom moc ostýchal a Luděk vyhrál na volného a pika.

ludek diagram1

Začíná závod o to, kdo dosadí dámu jako první. Černý je na tahu a v této pozici stojí o hodně líp.

ludek diagram2

Černý zaváhal a nechal Luďka dojít s pěšcem až na a7, zatímco jeho pěšáci jsou furt daleko. Černý na tahu. Luděk nakonec toho pěšce prosadil a lehce vyhrál.

michal1

2. šachovnice-Michal Havránek. Michal se ve střední hře furt bál nějakých matů co tam soupeř měl, tak poměnil všechny těžké figury a šel do koncovky stejných střelců, které taky poměnil a partii zremízoval.

michal diagram1

Takhle to vypadalo po výměně střelců, následovalo a4, ale furt je tam čistá remíza.

pavel1

3. šachovnice-Pavel Náplava. Pavel měl oproti soupeři všechny figury aktivní a se svou dámou se dostal do středu nepřátelské obrany. Soupeř tedy neměl do huby a Pavel ho lehce porazil.

pavel diagram1

Černý na tahu, zahrál Kg7. Mohl zkusit nějaké Sc5. Pavel si pak sebral figuru na b7 a pokračoval v útoku na krále.

erik1

4. šachovnice-Erik Pfeffer. Erik si nechal jednoho pěšce pustit na 7. řadu, se kterým měl fakt velké problémy, pak to asi blbě spočítal a měl věž a dámu proti dvěma dámám. Na konci tam měl sice ještě věčný šach, ale ten taky přehlédl a nakonec prohrál.

erik diagram1

V této pozici si Erik docela zavařil, protože zahrál Vc6 a pustil soupeře na poslední řadu. Kdyby zahrál Vd8 bude stát určitě líp. Následovalo: Da8+ Kh7 De8 h4 Dh5+ Vh6? (Sh6 bylo lepší) Dxg5 hxg3 d8=D gxh2+ Kf2 h1=D Dxh1 Dxh1 Dxf5+ Vg6 Ddg5 Dh2+ Kf3 Dh1+ Kf4

erik diagram2

Erik zahrál Df1?, kdyby zahrál Dc1, tak je tam věčný šach, protože bílý král nemůže opustit své dámy, protože by pak měl věžku míň.

vrtal

5. šachovnice-Jaroslav Vrtal. Po hodině říkal, že je vyhraný, ale asi něco přehlédl a dostal se se soupeřem do vyrovnané pozice, takže remíza.

domer1

6. šachovnice-Dominik Pfeffer. Dominik začal hrát na co nejlepší čas, a ne na co nejlepší výsledek, a tak v 10 hodin nabídl remízu, kterou soupeř přijal. Jeho druhá hra v této sezóně, kterou hrál jen do oběda.

sebela1

7. šachovnice-Ladislav Šebela. Ve střední hře měl oproti soupeřovi pěknou strukturu pěšců, ale za to nevyvinuté figury. Nakonec šel se soupeřem do věžové koncovky s pěšcem navíc, kterého sice prosadil, ale pak nedokázal zabránit, aby soupeř prosadil jeho pěšáka a prohrál.

sebela diagram1

Ještě zdůrazním, že v této chvíli jsme potřebovali jen remízu a bylo fakt těžké tuhle partii prohrát. Šebela zahrál Vc5. Mohl zahrát třeba Vb3 a jít na jistou remízu. Pokračovalo to Vxc5 h8=D c2 Dh3+ Kd2 (v této chvíli začal strašně divně šachovat) Dg2+ Kc3 Df3+ Kb2 6. Db7+ Ka1. A bílý nemá už jak dát šach a černý si dosazuje dámu. A výsledek je 4:4.

8. šachovnice-Pavel Tománek. Já se svým soupeřem jsem hrál italku s úplně symetrickým vývinem. Moje největší chyba bylo zahrát d5 a otevřít hru. Soupeř toho naštěstí nevyužil a potom ve vyrovnané pozici jsme to dali za remízu.

pavel diagram2

Já jsem zahrál d5, soupeř mohl zahrát Sg5 a já bych měl minimálně zničenou pěšcovou strukturu, naštěstí zahrál exd5 a já byl v klidu.

Komentáře k článku: