Neaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnocení
 

Během zápasu to vypadalo na naši porážku, ale otočením dvou partií - jedné prohrané a druhé remízové se podařilo zápas zachránit. Partie jsem prakticky až na jednu vůbec neviděl, takže je popíši jenom telegraficky.

Na 1.šachovnici Martin Pagerka dlouho držel se svým zkušeným soupeřem minimálně vyrovnanou pozici. Nakonec se podařilo IM Aloisi Lančovi našeho hráče přehrát.

Na 2.šachovnici hrál Václav Fiala rovněž s velmi silným hráčem. Václavovi se podařilo získat s černými i opticky lepší pozici. Nakonec to jeho soupeř otočil a zvítězil.

Velmi pěknou partii sehrál na 3.šachovnici Milan Drtina. Dokázal svého soupeře přehrát v koncovce, kdy náš hráč měl věž a pěšce proti králi a dvěma střelcům. Byla to jedna z partií, která rozhodla o naší remíze za stavu, kdy už jsme nedoufali v nějaký zisk bodu.

Na 4.šachovnici se Adamu Gabrielovi podařilo získat kvalitu a dotáhnout partii do vítězného konce. Po týdením tréniku, kdy byl na nějakém přeboru republiky či co, se projevila dobrá rozehranost.

Na 5.šachovnici zahrál rozhodující partii Luděk Volčík. Podařilo se mu využít soupeřovi časové tísně a z prohrané partie nakonec vytěžil celý bod. Navíc to byla úplně poslední partie zápasu, takže se zde rozhodlo o konečném stavu zápasu.

Na 6.šachovnici hrál Michal Havránek. Můj výkon byl jako obvykle dobrý. Nicméně mně do sbírky letošních výsledků chyběla prohra, takže jsem se jí dočkal tentokrát. Po drobném přehlédnutí jsem ztratil figuru a pěšce a chvíli potom i celou partii.

partie Jablečník - Havránek 
partie Jablečník - Havránek po 26.tahu gxh5

V pozici diagramu mně soupeř sebral svým 26.tahem gxh5 jezdce. Mně přišlo, že mám napadenou dámu a musím s ní někam táhnout, tak jsem zahrál 26....Dxh5. I tato pozice je dle Houdiniho ještě celkem hratelná ale již horší pro černého. Kdybych se lépe podíval na šachovnici, stačilo zahrát 26....exd4 a dámy bychom měli napadnuté oba dva. Dle Houdiniho by mohlo jít třeba 26... exd4 27.Dxc7 Vxc7 28.hxg6 Vce7 29.Vxd4 Vxe2 30.Vxe2 Vxe2 31.Vxd5 Kf8 32.Vf5+ Ke8 s věžovou koncovkou, která se dala dotáhnout do remízy. Otázka je, jestli bychom to se soupeřem viděli, protože již měl jenom 2 minuty.

Na 7.šachovnici hrál ing. František Křížek. Dle jeho slov udělal chybu již v 9.tahu a ztratil pěšce. Potom pak již údajně nešla pozice zachránit.

Na 8.šachovnici Pavel Náplava celkem pěkně přehrál svého soupeře a po zisku kvality vyhrál.


Zpráva z 3.kola je tady.
Článek Davida Cipryse o průběhu třetího kola všech družstev dohromady najdete na stránkách JmŠS.Komentáře k článku: