V neděli 17.11.2019 jsme u nás za příznivého počasí přivítali hráče z Kuřimi.
Počasí naznačovalo spíše jarní den, než blížící se zimu, a tak někteří zřejmě vzali za své, že slunečný den využijí k jiným aktivitám, než sezení za šachovnicí ( samozřejmě bráno s nadhledem ) a velice rychle prohráváme 3:0.

Partii Pavla Náplavy v průběhu zápasu na 3.šachovnici jsem téměř nestačil ani zahlédnout, na 4.šachovnici Erik Pfeffer je soupeřem rychle přehrán v zahájení, kdy se černý pěšes dostává na 2.řadu a partie rychle končí, na 2.šachovnici  Luděk Volčík otvírá předčasně hru, kdy jeho král uvízl v centru šachovnice, trestem je ztráta kvality a po pár tazích i partie.

Dosud soupeřům vycházelo vše dle jejich představ, při výhře s námi by jako jediné družstvo mělo 9 bodů a po třetím kole by se ohřívalo na čele tabulky, což by určitě přivítali, ikdyž družstvo Kuřimi bude mít jiné ambice, a to, se v soutěži zachránit, zápas s námi k tomu mohl dopomoci.
Při pohledu na zápis z utkání, kde vidíte stav zápasu 3:0 si řeknete, že již je vše rozhodnuto a zápas se v podstatě jen dohrává.

Vše je ale jinak, ani na jedné desce nestojíme hůře, na třech dokonce na výhru, hlavně nic nezkazit.
Soupeři za stavu 3:0 odmítají dvě nabídky remízy z naší strany, a to se jim vymstilo, zápas chtějí zřejmě vyhrát a hraje se tedy dál.
Nutno však podotknout, že při přijatých dvou remízách zápas končí 4:4 a to je maximum co Kuřim v tomhle zápase může získat, ostatní partie máme již pod kontrolou, kde na třech deskách postupně vyhráváme.

I s trochou štěstí na naší straně, smůly, či špatného taktizování na straně soupeře stanovujeme konečný výsledek na 5:3 v náš prospěch, při samých rezultativních výsledcích.

Hráči Kuřimi vzali prohru sportovně ( ikdyž výhra z jejich strany by jim slušela více ) a po zápase jeli navštívít místní Hospůdku na Haldě, kde věřím, že si dobře pochutnali.

SK Boršice ŠK Kuřim
Gabriel Adam Z 2051 1 - 0 2236 Tajovský Martin Z
Volčík Luděk Z 2122 0 - 1 2209 Majer Jiří Z
Jireš Jiří H Z 2077 1 - 0 2121 Věchet Stanislav H Z
Náplava Pavel Z 2033 0 - 1 2105 Markovič Ivan H Z
Pfeffer Erik Z 1985 0 - 1 2090 Parák Dominik H Z
Trávníček Kryštof Mikuláš H Z 1932 1 - 0 2064 Košata Jan Z
Bačák Petr H Z 1938 1 - 0 2037 Majer Jiří Z
Bartas Pavel Z 1880 1 - 0 1963 Horák Bronislav
  5 - 31. šachovnice
Gabriel Adam - Tajovský Martin
Partie téměř po docelou dobu v rovnováze, s mírnou výhodou bílého, při 22 tahu přichází nabídka smíru, kde bílému svítí na hodinách 5 minut a černému o 20 více, při čekání na průběh zápasu se čas vyrovnává, soupeř odmítá nabídku remízy, avšak i při normálních tazích se postupně dostává do horší a horší pozice, až partii prohrává.

2.šachovnice

Majer Jiří - Volčík Luděk
diagram2

Luděk v rozehraném zahájení otvírá brzy hru a rychle na to doplácí,kritická chvíle přichází ve 12.tahu černého, za jiného pokračování ( braní Dxc2 namísto Jxe4 ) se hraje dále s nejasnou pozicí při mírné výhodě bílého.

3. šachovnice

Jireš Jiří - Věchet Stanislav
Jirkovi se u nás velice daří a jsme rádi za takového hosta, který je oporou týmu, jen tak dále!
Soupeř rozehrává podivně zahájeni, po chvíli vyrovná, avšak následovně se výhoda překlání na stranu našeho hráče, Jirka přechází do vyhrané koncovky s dvojicí střelců proti jezdec  - střelec, výhodu následovně uplatňuje zřejmě v jeho oblíbených koncovkách nestejnobarvených střelců, kterou již měl letos podruhé.
Bezpečná výhra.

4.šachovnice

Markovič Ivan - Náplava Pavel
diagram4

Pavel vychází ze zahájení s vyrovnanou hrou, s koncovkou dvou věží a stejnobarevných střelců, jeho slabinou je dvoupěšec, který nic neřeší, do té doby, než Pavel soupeři uvolní celou diagonálu pro jehostřelce, následnou výměnou přechází do prohrané věžové koncovky, kterou již soupěř zvládá.

5.šachovnice

Pfeffer Erik - Parák Dominik
diagram5

Erik také rozehrává rovné zahájní, kritická chyba však přichází již v 16.tahu, kde nabízí výměnu dam, po které je již koncovka prohraná a soupeř ji zdárně dotahuje do konce, Erik si tento den moc nezahrál.

6.šachovnice

Košata Jan - Trávníček Kryštof Mikuláš
Mikyho letošní první zápas za nás a vyšel mu na výbornou, stejně jako odehrané zápasy za Boršice v minulésezoně, snad jej forma neopustí.
Miky brzy získává figuru a ikdyž uplatnění výhody musí přenášet až do věžové koncovky, byla partie celou dobu na jednu branku se ziskem našeho bodu.

7.šachovnice

Bačák Petr - Majer Jiří
Peťa výborně rozehraje partii na slabé pole soupeře.
Pozice se však dlouho drží v rovnováze v koncovce střelec proti jezdci, soupeř však nakonec chybuje a Peťa dotahuje partii do výhry a zaznamenává tak svou první výhru za Boršice v letošní sezoně, věřím, že nyní se mu u nás bude hrát lépe a další body budou jen přibývat.

8.šachovnice

Horák Bronislav - Bartas Pavel
Pavel nestaví ze začčátku své figurky dle svých představ a dlouho ve své partii trpí, nicméně s chladnou hlavou hraje lepší a lepší tahy, soupeř mu k tomu pomáhá svými horšími a horšími tahy, až se Pavel dostává do vyhrané pozice, s kterou si výborně poradil.
Z mého pohledu nejzajímavější partie zápasu, dalo by se použít: "nedáš, dostaneš" !.

Po třech kolech se zatím body nesčítají, ale prozatím můžeme být spokojeni se středem tabulky, kterou by jsme na konci soutěže brali všema deseti.

Zajímavostí 3.kola je vysoká výhra Starého Města B nad Ořechovem, který nestaví své elitní hráče a tohle družstvo je po třetím kole na samém chvostu tabulky.

Spokojení můžou být hráči Vlčnova, kteří hrají se silným Lipovcem 4:4, na první šachovnici Jan Sosna parádně přehrává Jána Markoše, gratulace do Vlčnova!

A Gratulace také do Zlína, který sbírá první body v soutěži, nyní na úkor družstva Lokomotivy Brno.

V příštím 4.kole hrajeme opět doma a přivítáme u nás hráče z týmu Prušánek.
Těšit se můžeme na další hezké partie, či další možné překvapení.