Ve článku Mařatice - Boršice C jsem sliboval, že se pokusím ukázat partii Domera. Nějak jsem na to nanšel čas - až teď. A protože je to pozice vskutku zajímavá a s pomocí křemíkového mozku se mně podařily najít moc zajímavé motivy, myslím že si to zaslouží solo článek.

 K pozici, Domer je bílý a dostal se už s celkem málo času do následující pozice:

domer pistek

Bílý hrál g4 s cílem otravovat černou věž, která nemá tahu takže je potřeba použít taktiku.

Budu požadovat tuto pozici za výchozí takže 1. g4 - aby sme se vyznali ve  variantách.

V partii se stalo 1... g5, plán je jasný - neztratit věž, na další možnosti obrany se podíváme později. Teď je řada na bílém aby vymyslel co s tím. V partii Dominik zahrál chybu 2. Vh7 tady má černý z problémů vyklouznout, ale neviděl to a zahrál 2. ... Kg6 ? což je ještě větší chyba než 2.Vh7 protože po 3. Vxg7 ztrácí dalšího pika a 2 centrální volní sprinteři ho zmasakrují. Daleko lepší je bránit se pomocí 2. ... Vf4 - celý v tip je v tom, že bílá věž nemá z h sloupce úniku. Takže 3. Sxf4 Jxf4, 4.Ke3 Kg6 5.Vh5 (jinak to je figura) Jxh5 6. gxh5 Kxh5. Bílý je trošičku lepší díky volnému pěšci, ale asi by to skončilo remizou. 

Další zajímavá možnost jak se po 2.Vh7 bránit je 2. ... Vfxe5 je to celkem drsňárna ;) (samozřejmě počítačová) založená na aktivitě věže a koně a pasivitě bílých  věží. 3. dxe5 Vxe5 a sranda je že střelec nejde krýt (Vh3 jsou samozřejmě vidle kvůli vazbě). Teď asi 4. Kd2 (aby to nebylo braní se šachem) 4. ... Vxe3 ošklivé 5. Va1 Ve4 a bílý bude mět asi obrovské problémy to nějak vyhrát.

Dokonce jsou další možnosti obrany místo 1 ... g5. Dost divoké 1. ... Vf6 2.exf6 Vxe3 asi 3.Kd2 Vxa3 a bílý nejspíš přijde o celé dámské křídlo - taky to těžko vyhrávat. Po 1 ... Vf6 to počítač dokonce odmítá brát :-D a hraje čistě počítačové 2. a4 Ve6, 3.Vf1 - prostě jako by se nic nedělo ...

Jen pro zajímavost, nejde okamžité 1. ... Vxe5 protože není věž na h7 a bílý pokryje střelce pomocí Vf1 + Vf3 (černý nemá to tempo kdy napadá věž).

Abych to shrnul - černý instiktivně našel to nejhorší možné pokračování (tohle se stává hlavně mně opravdu často) a prakticky si podříznul větev. Celé mně to zaujalo tím, že na první pohled černý ztrácí kvalitu, ale při dalším pohledu to tak jednduché není ani bez kvality díky aktivitě a souhře figur.